Czy utworzenie fundacji rodzinnej może być ryzykowne?

Niektóre działania podejmowane z wykorzystaniem fundacji rodzinnej mogą zostać uznane przez organy podatkowe za podlegające klauzuli ogólnej przeciwko unikaniu opodatkowana i skutkować sankcjami finansowymi. Są sposoby, by to ryzyko ograniczyć.

Publikacja: 26.01.2024 02:00

Czy utworzenie fundacji rodzinnej może być ryzykowne?

Foto: Adobe Stock

Instytucja fundacji rodzinnej istnieje w polskim porządku prawnym ponad pół roku i od momentu powstania korzysta z szeregu atrakcyjnych rozwiązań podatkowych. Przede wszystkim, jest ona zwolniona podmiotowo z CIT oraz zasadniczo nie podlega obowiązkowi zapłaty CIT na bieżąco. Obowiązek ten jest odroczony w czasie i powstaje dopiero w momencie wypłaty środków fundacji do beneficjenta bądź fundatora, czym konstrukcyjnie przypomina w pewnym zakresie system estońskiego CIT. W odniesieniu do fundacji rodzinnej stosowana jest ryczałtowa stawka CIT w wysokości 15 proc. wartości wypłacanego świadczenia.

Pozostało 96% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Edukacja
Matura 2024: język polski - poziom podstawowy. Odpowiedzi eksperta
Sądy i trybunały
Trybunał niemocy. Zabezpieczenia TK nie zablokują zmian w sądach
Sądy i trybunały
Piebiak: Szmydt marzył o robieniu biznesu na Wschodzie, mógł być szpiegiem
Sądy i trybunały
"To jest dla mnie szokujące". Szefowa KRS o sprawie sędziego Szmydta
Konsumenci
Kolejna uchwała SN w sprawach o kredyty