Minister zapowiada powrót starego obowiązku w szkołach. Już od września

Od września chcemy przeprowadzać w szkołach przeglądy uzębienia dzieci – ogłosiła na antenie Radia ZET minister zdrowia Izabela Leszczyna.

WDŻ do likwidacji. Jest decyzja MEN co w zamian

Od września 2025 r. w szkołach podstawowych i średnich dzieci będą uczyły się edukacji zdrowotnej. Nowy przedmiot zastąpi obecne wychowanie do życia w rodzinie.

Troje ministrów ma ogłosić wprowadzenie nowego przedmiotu w szkołach

Troje ministrów: edukacji Barbara Nowacka, zdrowia Izabela Leszczyna oraz sportu i turystyki Sławomir Nitras ogłoszą, że będzie nowy przedmiot zarówno w szkołach podstawowych, jak i średnich – „Edukacja zdrowotna”.

Zaświadczenie "na druku MEN". Wydane po szkoleniu, może naruszać prawo

To, że organizator kursu wystawi nam zaświadczenie na „druku MEN”, nie oznacza, że to ministerstwo potwierdza nasze kwalifikacje. „Wybijanie” swojej oferty w taki sposób może też naruszać prawa konsumentów i innych organizatorów szkoleń.

Nie tylko HiT. Co się zmieni od września w szkołach?

W skierowanym do konsultacji społecznych projekcie rozporządzenia MEN w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół wprowadza się wiele zmian od nowego roku szkolnego. Resort oświaty tłumaczy te zmiany potrzebą dostosowania oferty edukacyjnej do potrzeb i zainteresowań uczniów oraz potrzeb rynku pracy.

Obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy. Są ustalenia ministerstw edukacji obu państw

Na niedawnym wspólnym spotkaniu ministrów edukacji Polski i Ukrainy ustalono, że istnieje konieczność zapewnienia wszystkim obywatelom Ukrainy możliwości uczęszczania do szkół w Polsce, a także nauki przez nich komponentu ukraińskiego.

Likwidacja prac domowych od 1 kwietnia. Ekspert: to łamie konstytucję

Prace domowe to nie sposób oceniania, który można zmienić rozporządzaniem, a materia oceniana. Minister, ingerujący w sferę ustawową rozporządzeniem, łamie konstytucję i hierarchię aktów prawnych. – mówi prof. Jacek Zaleśny z Uniwersytetu Warszawskiego.

Nowe obowiązki dla firm z branży hotelarskiej, medycznej, edukacyjnej

Przepisy, które weszły w życie 15 lutego, mają zapobiegać przestępstwom popełnianym na szkodę małoletnich m.in. w obiektach hotelowych, placówkach medycznych, ośrodkach sportowych.

Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”

Przypadki kumoterstwa mogą się zdarzać. Nie sądzę jednak, żeby w Polsce istniała jeszcze druga taka „drukarnia” – mówi radca prawny Rafał Adamus, prof. Uniwersytetu Opolskiego, odnosząc się do afery w Collegium Humanum.

Szefowa MEN: od września odchudzona podstawa programowa

Odchudzona podstawa programowa wejdzie w życie 1 września, by zerwać z fikcją, bo program jest dzisiaj przeładowany - zapowiedziała w Kołobrzegu minister edukacji Barbara Nowacka.

Matura 2024. CKE publikuje listę jawnych pytań z języka polskiego

Egzamin maturalny z języka polskiego zdaje się obowiązkowo w wersji pisemnej (zakres podstawowy) i ustnej (bez określania poziomu). Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała właśnie listę jawnych zadań w części ustnej egzaminu maturalnego z języka polskiego w roku 2024.

Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją

Stowarzyszenie Umarłych Statutów alarmuje: uregulowanie kwestii zadań domowych w rozporządzeniu w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych jest niezgodne z Konstytucją. Inną wątpliwość prawną wskazuje Ordo Iuris.

Koniec prac domowych dla uczniów. Rozporządzenie MEN podpisane

Minister Edukacji Barbara Nowacka podpisała nowelizację rozporządzenia w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych. Rządowe Centrum Legislacji opublikowało nowy tekst przepisów wraz z obszernym raportem z konsultacji społecznych. Przepisy dotyczące prac domowych wejdą w życie z dniem 1 kwietnia 2024 roku.

Trudno będzie policzyć uczniów z Ukrainy, którzy nie chodzą do żadnej szkoły

Ministerstwo edukacji chce, żeby ukraińscy uczniowie chodzili do polskich szkół, ale wciąż nie wiadomo, ilu z nich uczy się zdalnie, a ilu nie kontynuuje nauki w ogóle. Teraz będzie trzeba ich policzyć.

Zakaz smartfonów w szkole już od nowego roku? Jest apel do ministra edukacji

Choć wydaje się, że ustawowy zakaz korzystania ze smartfonów w szkołach mógłby spotkać się z dużym oporem ze strony uczniów, dla ich rówieśników za granicą to codzienność.

Sprawa Collegium Humanum. Eksperci mówią, co z lewymi dyplomami MBA

Droga do odebrania świadectw uzyskanych w wyniku przestępstwa będzie bardzo długa. Kluczem do rozwiązania sprawy dyplomów wydanych przez Collegium Humanum może być wznowienie postępowania administracyjnego albo zmiana ustawy.

Marcin Grodzicki: Czy świetny zawodnik ma mieć „6” z wuefu?

Czy świetny zawodnik ma mieć „6” z wuefu? Odpowiedź na tak postawione pytanie wydaje się oczywista: tak. Czy na pewno? W praktyce dużo zależy od podejścia nauczycieli i dyrekcji danej szkoły. Zmieniły się również przepisy.

Uczelnia ojca Rydzyka czuje się dyskryminowana i zapowiada kroki prawne

Założona przez redemptorystę Tadeusza Rydzyka Akademia Kultury Społecznej i Medialnej (AKSiM) w Toruniu zapowiedziała kroki prawne w związku z koniecznością zwrotu dofinansowania na utworzenie kierunku "Informatyka medialna".