Polacy niewpuszczeni na obchody wyzwolenia obozu w Ravensbrück

Regulamin obchodów w Ravensbrück zabrania wywieszania symboli, mogących stanowić polityczne oświadczenie - zakaz ten nie dotyczy jednak organizacji zrzeszających byłych więźniów, do jakich należy ZZ NSZ. Mimo to, delegacja została zatrzymana przed bramą muzeum.

Od 1 kwietnia marihuana legalna w Niemczech

Dorośli w Niemczech mogą legalnie posiadać i palić marihuanę. Przełomowe przepisy weszły w życie 1 kwietnia, ale krytyka nie milknie.

Zagraniczne zabawy w śniegu, czyli jak bezpiecznie dojechać na ferie

Zagraniczne drogi mają wiele pułapek. Łamanie przepisów kończy się wysokimi mandatami. Przyjrzyjmy się zasadom ruchu w Austrii, Czechach, Francji i Włoszech. Są one istotne dla wybierających się na ferie zimowe za granicę.

Ścigany przez dwa państwa nie zatrzyma egzekucji w Polsce

Wniosek o wznowienie postępowania, którego efektem było nałożenie podatku, rozpatruje niemiecki sąd, ale to nie jest podstawą do zawieszenia jego egzekucji przez polskich urzędników.

"Okrutne i nieludzkie" - Wielka Brytania zmienia zasady polityki wizowej, rodziny reagują

Tysiące rodzin, których dotykają ostatnie zapowiedzi brytyjskiego rządu o podwyższeniu progu dochodowego dla wiz, zapowiada podjęcie kroków prawnych, które mają uniemożliwić wprowadzenie zmian. Nową politykę migracyjną określają jako "okrutną i nieludzką".

Terroryści z Hamasu mogą być sądzeni jak Adolf Eichmann

Izrael rozważa powołanie specjalnych sądów, które miałyby sądzić terrorystów Hamasu złapanych po 7 października - donosi "The Jerusalem Post". Gazeta zwraca uwagę na swoim portalu, że byłaby to powtórka ze słynnego procesu Adolfa Eichmanna, człowieka obwołanego "architektem Holokaustu".

Sąd Najwyższy o alimentach: dziecko utrzymuje ojciec, matka na nie płaci

Jak długo dziecko jest de facto na utrzymaniu jednego z rodziców, tak długo drugi z nich nie jest zwolniony z obowiązku alimentacyjnego - to sedno orzeczenia Sądu Najwyższego zapadłego w transgranicznym sporze o władzę rodzicielską. Ma też znaczenie dla podobnych sporów krajowych.

Wojna w Izraelu: polski MSZ zamyka lokal wyborczy w Tel Awiwie

Walki w Izraelu wymuszają zamknięcie lokalu wyborczego w Tel Awiwie na nadchodzące wybory parlamentarne.

Turyści do Izraela już nie polecą. Czy mogą liczyć na odszkodowanie?

Wycieczki w związku z wydarzeniami w Izraelu są odwoływane. A co z odpowiedzialnością organizatora?

Wybory 2023. RPO pisze do PKW. Chodzi o liczenie głosów

Liczenie głosów w zagranicznych obwodach wyborczych przed ustaleniem wyniku referendum mogłoby zmniejszyć ryzyko uznania głosowania za niebyłe - uważa rzecznik praw obywatelskich, który skierował w tej sprawie pismo to Państwowej Komisji Wyborczej.

Prawo do zasiłku po 5 latach pobytu w Niemczech. Wyrok w sprawie Polaka

Po pięciu latach legalnego pobytu w Niemczech cudzoziemcy mają prawo do zasiłku obywatelskiego – ogłosił sąd w Kassel. Nie dotyczy to jednak osób, którzy przebywają w Niemczech tylko w celu poszukiwania pracy.

Uważaj, gdzie ładujesz telefon w czasie urlopu. Publiczne USB może zaszkodzić

Eksperci ostrzegają o powrocie tzw. juice jackingu, czyli cyberataków polegających na wgrywaniu złośliwego oprogramowania do telefonów przez publiczne porty USB.

Poradnik: Jak podróżować po Europie i nie dostać mandatu

Różne kraje to też różne ograniczenia prędkości, kary za jej przekroczenie czy dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi.

Zamieszki we Francji: warto rozszerzyć ubezpieczenie na czas wyjazdu

Emmanuel Macron chce zwracać pieniądze za szkody powstałe w czasie zamieszek. Polski turysta powinien jednak pomyśleć o dodatkowej polisie na przykład na pojazd, którym podróżuje.

Zwykły paszport wystarczy. Covidowy od 1 lipca nie jest już potrzebny w podróży

Unijny certyfikat covidowy nie jest już przydatny w podróży. Na wszelki wypadek zachowa jednak ważność.

Zabójstwo 27-letniej Anastazji: Kluczowe jest to, że czyn popełniono w Grecji

Narodowość ofiary nie jest wystarczającą przesłanką, aby prowadzić proces w Polsce – mówi "Rzeczpospolitej" Margarita Pac-Katri, grecka adwokat. Jednocześnie przyznaje, że zabójstwo Anastazji Rubińskiej było szokiem dla Greków.

Stwórz hasło bezpieczeństwa - Fundacja Itaka radzi, jak dbać o siebie za granicą

- Nie wyłączajmy swoich telefonów - po doniesieniach o tragicznym losie Anastazji z Wrocławia, zamordowanej na wyspie Kos, ekspertka z Fundacji Itaka radzi, jak dbać o bezpieczeństwo podczas pobytu za granicą, nie tylko podczas wakacji.

Wybory za granicą - obywatele potrzebują więcej obwodów głosowania

Zgodnie z szacunkami poza granicami Polski żyje ponad 21 milionów Polaków, przy 37,1 mln mieszkających w Polsce. To duża siła, która może dać lub odebrać przewagę politykom podczas wyborów.