Rolnicy, pożyczka lombardowa i ochrona konsumencka – co wynika z tego połączenia?

Przepisy dotyczące konsumenckiej pożyczki lombardowej będą miały zastosowanie nie tylko do pożyczek lombardowych udzielanych konsumentom, ale również do podobnych pożyczek udzielanych indywidualnym rolnikom. To daje rolnikom znacznie większą ochronę niż przedsiębiorcom.

Publikacja: 15.12.2023 02:00

Rolnicy, pożyczka lombardowa i ochrona konsumencka – co wynika z tego połączenia?

Foto: Adobe Stock

7 stycznia 2024 r. w życie wejdą przepisy ustawy o konsumenckiej pożyczce lombardowej („Ustawa Lombardowa”)1). Jej celem było przede wszystkim kompleksowe uregulowanie działalności przedsiębiorców wykonujących działalność lombardową, tak aby zapewnić odpowiedni poziom ochrony praw konsumentów, zaciągających pożyczki na cele konsumpcyjne. Niejako przy okazji, przyjęto zmiany rozszerzające ochronę konsumencką na indywidualnych rolników. Jak to często bywa – chęci były dobre, wykonanie jednak przyprawiło wiele podmiotów, w tym w szczególności firmy leasingowe, o ból głowy. W artykule przedstawiamy zakres kontrowersyjnych zmian i ich potencjalne konsekwencje.

Pozostało 94% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Edukacja
Matura 2024: język polski - poziom podstawowy. Odpowiedzi eksperta
Sądy i trybunały
Trybunał niemocy. Zabezpieczenia TK nie zablokują zmian w sądach
Sądy i trybunały
Piebiak: Szmydt marzył o robieniu biznesu na Wschodzie, mógł być szpiegiem
Sądy i trybunały
"To jest dla mnie szokujące". Szefowa KRS o sprawie sędziego Szmydta
Konsumenci
Kolejna uchwała SN w sprawach o kredyty