„Nadzieja zdemobilizowanych”: nowy raport pokazuje ryzyka dla koalicji rządzącej

Jak kształtują się nastroje społeczne przed wyborami samorządowymi? „Rzeczpospolita” poznała wyniki nowych badań dla Fundacji im. Batorego. Wniosek jest jeden: Na horyzoncie są sygnały ostrzegawcze dla rządzącej koalicji.

Aktualizacja: 28.03.2024 06:30 Publikacja: 28.03.2024 04:30

Donald Tusk wciąż nie ma rzecznika, a jego brak zaczyna być  widoczny w komunikacji ze społeczeństwe

Donald Tusk wciąż nie ma rzecznika, a jego brak zaczyna być widoczny w komunikacji ze społeczeństwem

Foto: Andrzej Iwańczuk/Reporter

Sztabowcy wszystkich partii, jak i kandydatów w najważniejszych miastach szykują się do ostatniego etapu kampanii samorządowej. Te wybory rozstrzygną m.in. o układzie sił w rządzącej koalicji. Jak kształtują się opinie i nastroje społeczne? „Rzeczpospolita” publikuje jako pierwsza kluczowe wnioski z nowego raportu przygotowanego dla Fundacji im. Stefana Batorego zatytułowanego „Nadzieja zdemobilizowanych”. Raport oparto zarówno na badaniach jakościowych, jak i ilościowych.

Czytaj więcej

Wybory samorządowe to najważniejszy sprawdzian dla Trzeciej Drogi

Wybory samorządowe 2024: Pytanie o mobilizację i demobilizację

Kluczowa – jak w każdych wyborach – będzie frekwencja. KO mobilizuje swoich zwolenników, chcąc powtórzyć sytuację z października 2023 roku. Czy ma to sens? Analiza fundacji oparta była na trzech podstawowych źródłach danych: badaniu ilościowym zrealizowanym przez agencję Pacyfika ze środków Fundacji Polskiej Rady Biznesu, przeprowadzonym przez grupę IQS na reprezentatywnej próbie 2400 osób z 6 województw, gdzie wyniki do sejmików w nadchodzących wyborach są niepewne: dolnośląskiego, lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, podlaskiego i świętokrzyskiego (metoda CAWI), badaniu ilościowym zrealizowanym przez More in Common Polska w 2–13 lutego 2024 roku na reprezentatywnej, ogólnopolskiej próbie 2027 Polek i Polaków, prowadzonych metodą indywidualnych wywiadów przez internet lub telefonicznie (CAWI/CATI) oraz badaniu FGI (wywiadów fokusowych) przez agencję badawczą Difference. „W sumie w dwóch miastach zrealizowano sześć wywiadów grupowych z mężczyznami i kobietami w wieku od 20 do 45 lat, którzy w wyborach parlamentarnych w październiku 2023 roku głosowali na KO, Trzecią Drogę lub Nową Lewicę” – czytamy w raporcie.

Czytaj więcej

Zuzanna Dąbrowska: Wybory samorządowe 2024 to będzie dogrywka dla dużych partii

Co się okazuje? Badania zwiastują potencjalne kłopoty, jeśli chodzi o mobilizację kobiet: „deklarowane w wywiadach jakościowych przez część kobiet poczucie, że po wyborach zostały „wystawione” i „porzucone”, nie jest jeszcze w tej grupie emocją powszechną. Badania ilościowe pokazują jednak przedwyborczą demobilizację kobiet. W badaniu sondażowym przeprowadzonym przez Pacyfikę w województwach „niezdecydowanych” średnio aż 16 proc. więcej kobiet niż mężczyzn nie wiedziało, czy w ogóle pójdzie do wyborów”. Raport wskazuje też długoterminowe zagrożenia: „W ogólnokrajowym badaniu More in Common Polska z lutego 2024 roku we wszystkich grupach wiekowych poza osobami w wieku 48–54 lata odsetek kobiet deklarujących, że na pewno wezmą udział w wyborach europejskich, był niższy niż mężczyzn. Największy rozdźwięk pojawił się wśród osób mających 55–64 lata – 64 proc. kobiet w tej grupie wiekowej deklarowało, że weźmie udział w eurowyborach, wobec 77 proc. wyrażających taką deklarację mężczyzn. Najmniej kobiet pewnych swojego udziału w wyborach europejskich było wśród najmłodszej grupy wyborców (18–24 lata) – tylko 38 proc. wyborczyń w tym wieku było pewnych, że w nich zagłosuje” – czytamy w raporcie.

Wybory samorządowe 2024: Pytania o Trzecią Drogę

Raport wskazuje też możliwą demobilizację wśród wyborców Szymona Hołowni i Władysława Kosiniaka-Kamysza. „Zwolennicy Trzeciej Drogi mają zastrzeżenia co do tego, jak została przeprowadzona zmiana władz w mediach publicznych, a część jest po prostu zmęczona przeciągającymi się rozliczeniami i trwającym konfliktem między KO a PiS” – czytamy w dokumencie.

Czytaj więcej

Wybory samorządowe 2024: Jak kończy się krótka kampania wyborcza

A czym powinni zająć się politycy? „W lutowym badaniu More in Common Polska poproszono respondentów o wskazanie najważniejszych wyzwań, z jakimi mierzy się dzisiaj Polska. Najwięcej osób (45 proc.) wskazywało poprawę opieki zdrowotnej, na kolejnym miejscu znalazło się zmniejszenie kosztów życia (38 proc.), na trzecim zaś wzmocnienie polskiej armii (32 proc.), a zaraz za nim zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski (31 proc.)”.

Najpoważniejszym sygnałem ostrzegawczym dla nowej koalicji muszą być wnioski z badań jakościowych. „W naszym badaniu jakościowym uczestnicy dyskusji wskazywali na zmianę estetyki sprawowania władzy – doceniają nowy język i nową kulturę polityczną, cieszy ich ograniczenie mowy nienawiści w sferze publicznej i lepsza komunikacja władzy z obywatelami (np. transmisje obrad Sejmu na YouTubie). Rozumieją potrzebę rozliczenia grzechów poprzedniej ekipy rządzącej, ale nie są przekonani, czy powinny tym zajmować się komisje śledcze, które w przeciwieństwie do sądów zamieniają rozliczenia w teatr przykrywający realne problemy. Niepokoi ich brak realizacji kluczowych obietnic wyborczych, jak zapewnienie praw reprodukcyjnych, poprawa ochrony zdrowia, w tym opieki psychologicznej i psychiatrycznej, czy podniesienie jakości edukacji” – czytamy w dokumencie.

Sztabowcy wszystkich partii, jak i kandydatów w najważniejszych miastach szykują się do ostatniego etapu kampanii samorządowej. Te wybory rozstrzygną m.in. o układzie sił w rządzącej koalicji. Jak kształtują się opinie i nastroje społeczne? „Rzeczpospolita” publikuje jako pierwsza kluczowe wnioski z nowego raportu przygotowanego dla Fundacji im. Stefana Batorego zatytułowanego „Nadzieja zdemobilizowanych”. Raport oparto zarówno na badaniach jakościowych, jak i ilościowych.

Wybory samorządowe 2024: Pytanie o mobilizację i demobilizację

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Rada ministrów na śmieciówkach. Jak zarabiali członkowie rządu w zeszłym roku?
Polityka
„Karczemna kłótnia” w PiS po decyzji o listach. Okupacja drzwi do gabinetu Jarosława Kaczyńskiego
Polityka
Sondaż: Broń atomowa USA w Polsce dzieli Polaków
Polityka
Hekatomba małych partii. Pod nóż idą ugrupowania m.in. Kołodziejczaka, Piecha i „Jaszczura”
Polityka
Grzegorz Braun kandydatem Konfederacji w wyborach do PE