Pulitzer’24: najważniejsze książki o Palestynie, czarnoskórych i wojnie Literatura

Pulitzer’24: najważniejsze książki o Palestynie, czarnoskórych i wojnie

Rozdano Pulitzery, najważniejsze oprócz Bookerów nagrody książkowe w Ameryce. Dwie z nich – biografia Martina Luthera Kinga Jonathana Eiga i „Dzień z życia Abeda Salamy: Anatomia tragedii jerozolimskiej” Nathana Thralla – ukażą się niebawem w Polsce.

Muzyka popularna

Jan Ptaszyn Wróblewski: Odszedł król polskiego jazzu

Jacek Cieślak: Luna odpadła, ale jest golas z Finlandii. Po co nam w ogóle Eurowizja?

Co roku Eurowizja rozpala do czerwoności serwisy społecznościowe. I jednocześnie zniesmacza komentatorów z poważnych mediów. Dlaczego odpadła Luna? Wytłumaczenia są skrajne: nie umie śpiewać albo nie lubią nas. Każda odpowiedź jest dobra. I zła. A tajemnica Eurowizji jest przecież banalnie prosta.

Mariusz Cieślik: Luna, Eurowizja i hejt. Nasz nowy narodowy sport

Obrażanie polskich wykonawców występujących na Eurowizji, jak Luna czy Blanka, ma niewielki związek z ich umiejętnościami. Za to ogromny z naszymi kompleksami.

Maciej Strzembosz: Kultura walutą niepodległości, czyli lament pożegnalny dla ministra Sienkiewicza

W Polsce XXI w. kultura jest zawsze na ostatnim miejscu, politycznie pogardzana i nieistotna – jak w rządach Donalda Tuska, lub sprowadzona do ordynarnej propagandy partyjnej – jak w rządach Jarosława Kaczyńskiego.

Nie żyje Jan Ptaszyn Wróblewski. Legendarny jazzman miał 88 lat

W wieku 88 lat zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski – polski jazzman, kompozytor, aranżer, publicysta, a także autor programów radiowych i telewizyjnych.

Eurowizja'24: Żądano usunięcia Izraela z konkursu. 7 maja piewszy półfinał z Luną

W pierwszym półfinale Eurowizji’24, Luna, czyli tegoroczna reprezentantka TVP na konkursie Eurowizji w Malmö, już 7 maja walczyć będzie o sobotni finał konkursu. Bukmacherzy nie dają jej szans na awans. Kontrowersje wzbudza Hiszpania i Izrael.

Jerzy Surdykowski: Filozofia „Diuny” to filozofia kiczu

Czy ktoś, oglądając „Diunę”, zastanawiał się, jakim prawem tytuły arystokratyczne wciąż obowiązują w jedenastym milenium (dziś mamy dopiero trzecie), i to w całej galaktyce? Głupie pytanie: baśń nie mówi o tym, co realne, tylko o tym, co pożądane.

Zmarł Jacek Zieliński. Góralski Skald z krakowskim klimatem

Śmierć Jacka Zielińskiego odnotowały wszystkie media, ale uczyniły to powtarzając jedynie podstawowe informacje. Jakby jego dokonania artystyczne wciąż czekały na dogłębniejsze omówienie.

Festiwal Kultura Natura. Muzyka ze sfer światowych

Absolutnym hitem tegorocznego Festiwalu Kultura Natura w Katowicach będzie koncert orkiestry Royal Concertgebouw z Amsterdamu z jej szefem, fenomenalnym 28-letnim Klausem Mäkelą.

Znamy uczestników II etapu tegorocznego Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego

Międzynarodowe jury wyłoniło 18 uczestników, którzy przeszli do drugiego etapu 12. Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego. Są wśród nich przedstawiciele Polski, Francji, Hiszpanii, Islandii, Włoch, USA i Korei Południowej.

Laureaci i laureatki MASTERCARD OFF CAMERA 2024

Laureaci i laureatki nagród w konkursach 17. edycji Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego MASTERCARD OFF CAMERA 2024.

Nie żyje aktor Bernard Hill. Miał 79 lat

W wieku 79 lat zmarł aktor Bernard Hill, znany m.in. z filmów z serii „Władca Pierścieni” oraz „Titanica” — informuje telewizja BBC.

Tajemnice i zmyślenia Bogusława Kaczyńskiego

Przez wszystkich pieszczotliwie zwany Bogusiem wymyślił i wykreował siebie w PRL od podstaw niczym prawdziwa „Primadonna”. Taki więc tytuł nosi teraz jego biografia

Polsko-amerykański musical o Irenie Sendlerowej w Berlinie

Wystawiona w Teatrze Muzycznym w Poznaniu „Irena” z muzyką znakomitego jazzmana Włodka Pawlika i w reżyserii Amerykanina Briana Kite’a będzie miała premierę w berlińskim Admiralspalast.

Mastercard OFF CAMERA: Kobiety wygrywają

Krakowska Nagroda Filmowa im. Andrzeja Wajdy dla „Power Alley” Lillah Halli. W konkursie filmów polskich nagrodę zdobyła Olga Chajdas za „Imago”

#DZIEŃ 8 i zapowiedź #DNIA 9: Rozmowy o tym, co ważne

Już dzisiaj poznamy zwycięzców wszystkich konkursów odbywających się w ramach 17. edycji Mastercard OFF CAMERA – emocje sięgają zenitu, a festiwalowa atmosfera nie opuszcza miasta! Dzięki znakomitej pogodzie widzowie cieszą się nią w całym Krakowie, a szczególnie w Miasteczku Filmowym i trzech kinach plenerowych.

Sztuka polityczna. Pokaz specjalny „Dyrygenta” Andrzeja Wajdy

Na 17. edycji Mastercard OFF CAMERA w ramach pokazu specjalnego 3 maja wyświetlono film Andrzeja Wajdy - „Dyrygent”, który patronuje Krakowskiej Nagrodzie Filmowej Andrzeja Wajdy w Konkursie Głównym „Wytyczanie Drogi”.

Rekomendacje filmowe: Komedia z Ryanem Goslingiem lub dramat o samobójstwie nastolatka

Słoneczna majówka to kiepski czas dla kina. Na ekrany wchodzą tylko cztery nowe filmy. Radzę zwrócić uwagę na „Kaskadera” Davida Leitcha i „Lato, kiedy go zabrakło” Gyorgi Karpatiego

„Zemsta”, czyli niebywały wdzięk Macieja Stuhra

Uwspółcześniona „Zemsta” Aleksandra Fredry w warszawskim Teatrze Komedia rozgrywa się w środowisku gangsterskim. Brawurowym Papkinem jest Maciej Stuhr.