Zielony Ład i obowiązki ESG ukształtują europejski rynek nieruchomości na lata

Uczestnicy obrotu nieruchomościami muszą uwzględnić nadchodzące zmiany w działalności inwestycyjnej. Szczególnie te o wdrażaniu nowych procedur.

Publikacja: 24.10.2023 02:00

Zielony Ład i obowiązki ESG ukształtują europejski rynek nieruchomości na lata

Foto: AdobeStock

Na rynku nieruchomości komercyjnych coraz większe znaczenie ma ESG (Environmental, Social and Governance). Już od kilku lat przy sprzedaży i wynajmie budynków komercyjnych bierze się pod uwagę posiadane przez te budynki certyfikaty potwierdzające zgodność z zasadami zrównoważonego rozwoju. W ramach analizy ESG badanie będzie jeszcze szersze i obejmuje kryteria, według których inwestorzy mogą oceniać przedsiębiorstwa na podstawie ich wyników w zakresie ochrony środowiska, kwestii społecznych i zarządzania. Obok takich elementów, jak energooszczędność, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii czy ślad węglowy, uwzględniane będą także sprawy pracownicze i społeczne. Z kolei w budownictwie wprowadzane są zmiany w kierunku tzw. gospodarki o obiegu zamkniętym, która sprowadza się do wykorzystania istniejących elementów zamiast ich usuwania i zastępowania całkiem nowymi. Będzie to dotyczyć również całych budynków. Możemy się również spodziewać wzrostu cen energii i materiałów budowlanych z powodu planowanych obostrzeń systemu handlu emisjami (ETS). Planowane jest także wprowadzenie dodatkowego systemu handlu emisjami, który ma objąć również emisję z budynków. W poniższym artykule opiszemy wybrane przepisy w zakresie ESG i jak przekładają się one na działalność gospodarczą, w szczególności w sektorze nieruchomości.

Pozostało 93% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo dla Ciebie
Ministerstwo wydało ważny komunikat. Chodzi o studia online
Nieruchomości
Więcej drewna i mniejsze odległości między budynkami? Zmiany w prawie budowlanym
Nieruchomości
Droga konieczna dla wygody sąsiada? Ważny wyrok SN ws. służebności
Spadki i darowizny
Prawo użytkownika czy spadkobiercy? SN o odmowie przedłużenia użytkowania wieczystego
Sądy i trybunały
Jest data wyroku w sprawie Prezydenta. Obywatel zarzuca mu łamanie Konstytucji