Rozprawy online bez publiczności? Rząd: to przywilej, ale tylko dla stron

Rządowy projekt modyfikacji Kodeksu postępowania cywilnego, które mają na celu dostosowanie sądowych procedur do rozpraw zdalnych, wpłynie niekorzystnie na możliwość udziału publiczności, dziennikarzy oraz osób zaufania w tych posiedzeniach - alarmuje Fundacja Court Watch Polska.

Publikacja: 04.07.2023 13:58

Rozprawy online bez publiczności? Rząd: to przywilej, ale tylko dla stron

Foto: Adobe Stock

Prace nad  rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy − Kodeks postępowania cywilnego, ustawy − Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawy − Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 3216) nabierają  tempa pomimo wątpliwości  zgłaszanych przez środowiska skupione wokół kwestii obrony transparentności i uczciwości przebiegu procesów sądowych. Jednym z głównych problemów, zidentyfikowanych przez ekspertów, jest brak jasnej regulacji dotyczącej udziału publiczności w posiedzeniach sądowych prowadzonych zdalnie w postępowaniu cywilnym. Zgodnie z postulowanymi przepisami, nie zostało jednoznacznie określone, czy publiczność (w tym dziennikarze) i osoby zaufania (każda strona może je zgłosić jeśli rozprawa ma charakter niejawny) mają prawo do uczestniczenia w tego rodzaju posiedzeniach. 

Pozostało 87% artykułu
Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt