Perspektywa na przyszłość okręgów wyborczych

Zmiany w okręgach wyborczych przeprowadzone przez komisarzy wyborczych wywołały w niektórych miastach i powiatach kontrowersje. Czy radom i sejmikom należy przywrócić kompetencje do dokonywania takich zmian?

Publikacja: 20.02.2024 02:00

Perspektywa na przyszłość okręgów wyborczych

Foto: Fotorzepa/ Robert Gardziński

Jedną z konsekwencji wejścia w życie przepisów ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych (Dz.U. poz. 130 z późn. zm.) było przyznanie kompetencji do dokonywania podziału jednostek samorządu terytorialnego na okręgi wyborcze komisarzom wyborczym. Wcześniej kompetencja ta przysługiwała organom stanowiącym jednostek samorządu terytorialnego. Intencją ustawodawcy było zapobieżenie zjawisku gerrymanderingu w wyborach samorządowych, czyli manipulowaniu przebiegiem granic okręgów wyborczych, najczęściej w celu uzyskania korzystnego wyniku przez partię mającą wpływ na kształtowanie ordynacji wyborczej. Przyjęto założenie, że powierzenie tej kompetencji niezależnemu od samorządu terytorialnego komisarzowi wyborczemu wyeliminuje lub ograniczy skalę kontrowersji. Jednakże np. sprawa podziału na okręgi wyborcze m.st. Warszawy pokazuje, że kontrowersji nie udało się skutecznie wyeliminować. Wiele wskazuje na to, że model przyjęty przez ustawodawcę w 2018 r. trudno uznać za dobre rozwiązanie. Za przywróceniem kompetencji do ustalania okręgów wyborczych w wyborach samorządowych organom stanowiącym j.s.t. przemawia kilka istotnych argumentów.

Pozostało 86% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Prawo karne
Akta znalezione w domu Zbigniewa Ziobry. Prokuratura przekazała nowe informacje
ABC Firmy
Firma zapłaci prawie 240 tys. zł kary. Wszystko przez zgubionego pendrive'a
Zawody prawnicze
Adwokaci apelują do Tuska. Chcą uchylenia rozporządzenia MS
Praca, Emerytury i renty
Czternasta emerytura z wieloma znakami zapytania. Będzie podwyżka?
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?