Gminy mają pod górkę z planami ogólnymi. Resort nie widzi problemu

Jeśli gmina nie zdąży z uchwaleniem planów ogólnych do końca 2025 r., to od 1 stycznia 2026 r. rozwój inwestycji w takiej gminie będzie zablokowany. Ale ministerstwo uważa, że brakujące rozporządzenie nie jest konieczne do sporządzenia planów ogólnych.

Katarzyna Batko-Tołuć: Alternatywna rzeczywistość wyborcza

Chcemy demokracji, to musimy zakasać rękawy. Dostaliśmy szansę od losu, wykorzystajmy ją!

Informację publiczną można upowszechniać w sieci

Polityczne prawo do informacji publicznej polega nie tylko na otrzymywaniu informacji i zapoznaniu się z nią, ale również na prawie do jej upowszechniania w dowolny sposób.

Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej

Niekiedy budowa domu wiąże się ze zmianą przeznaczenia gruntu. W tym celu należy uzyskać pozytywną decyzję o wyłączeniu gruntu z produkcji rolnej i leśnej.

Opinia o sprzedaży alkoholu musi mieć podstawę prawną

Stwierdzenie przez sąd administracyjny nieważności uchwał nie oznacza, że odpadła norma kompetencyjna do działania organu.

Maciej Gutowski, Piotr Kardas: Co wynik ostatnich wyborów wskazuje prawnikom?

Znalezienie balansu pomiędzy tym, co wynika z funkcji prawa i społecznymi oczekiwaniami, to być może najistotniejszy warunek ukształtowania stabilnego systemu prawnego, niezależnego od zmian politycznych.

Kto ma prawo do uzyskania dotacji

Dotacja na zadania związane z zabytkiem może być udzielona przez organ stanowiący gminy wyłącznie na zasadach określonych w podjętej przez ten organ uchwale.

Budowa paragrafu w uchwałach i zarządzeniach

Prawidłowa kompozycja aktu normatywnego pozwala poprawnie interpretować zawarte w nim przepisy. Konsekwencja w konstruowaniu paragrafów to podstawa późniejszej prawidłowej nowelizacji i redagowania tekstu jednolitego.

Marek Domagalski: Wybory samorządowe stabilizują Polskę

Komentujący wybory samorządowe skupiają się na tym, która partia czy obóz traci, a który zyskał. Najwięcej zyskuje Polska i nie tylko lokalna.

Po wygaśnięciu mandatu obowiązki wójta przejmie jego zastępca

Sejm przyjął nowelizację uchwały o samorządzie gminnym. Określa ona postępowanie w razie ustąpienia np. wójta lub radnego przed końcem kadencji.

Rodzicom należy się zwrot nie tylko za dowóz dzieci

Przepisy kompetencyjne nie powinny być interpretowane zarówno w sposób rozszerzający, jak i zawężający. WSA wydał wyrok ws. zwrotu kosztów za dowóz dzieci.

Karaś-Gasparska: Niełatwo rozstać się z radnym

Pracodawca, którego pracownik został wybrany na radnego w wyborach samorządowych, musi pamiętać, że będzie to teraz osoba pozostająca pod szczególną ochroną.

Jakie obowiązki związane z wyborami spoczywają na gminach

Wójt (burmistrz, prezydent miasta) zapewnia obsługę i techniczno-materialne warunki pracy obwodowych komisji wyborczych oraz wykonanie zadań związanych z organizacją i przeprowadzeniem głosowania na obszarze gminy.

Nie można nakazać prowadzenia każdego psa w kagańcu

Obowiązek wyprowadzania wszystkich psów na smyczy i w kagańcu, jest zbyt rygorystyczny.

Dotacja podmiotowa dla zakładu

Zakład budżetowy (gospodarka komunalna) miasta ma długi, które narastają, a brak środków pogłębia trudną sytuację Chodzi np. o opłaty za energię elektryczną, czy dla kontrahentów za materiały biurowe. Czy gmina może udzielić dotacji podmiotowej dla zakładu? Dotacja podmiotowa zawsze pozwala pokryć wydatki bieżące jednostki np. w przypadku instytucji kultury – pyta radna.

Kto umorzył śledztwo ws. wyborów prezydenckich po trzech godzinach

Zaledwie trzy godziny trwało śledztwo ws. przeprowadzenia wyborów prezydenckich, które wszczęła prokurator Ewa Wrzosek z Prokuratury Rejonowej Warszawa-Mokotów po zawiadomieniu od osoby prywatnej. Już wiadomo, że decyzję o umorzeniu podjęła jej szefowa, prawdopodobnie po godzinach urzędowania. - To jest sytuacja niespotykana - komentuje prokurator Mariusz Krasoń ze Stowarzyszenia Prokuratorów "Lex super omnia".

Kto tworzy ośrodek zdrowia, ten go nadzoruje

Nie można różnicować działania gminy przez radę gminy i wójta oraz pozbawiać rady kompetencji kontrolowania samodzielnego gminnego zakładu opieki zdrowotnej.

Zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych jest zadaniem władz publicznych

Władze powinny podejmować działania prowadzące do zwiększenia liczby lokali służących zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych obywateli, a nie do redystrybucji już istniejących.