Prywatny sprzęt w pracy. Jak uniknąć ryzyka

Niezależnie od tego, jak poważnym ryzykiem dla pracodawcy jest ujawnienie danych stanowiących jego własność, nie może on żądać od pracownika wydania narzędzia prywatnego do inspekcji ani odsprzedania urządzenia pracodawcy – mówi Michał Kibil, adwokat z kancelarii DGTL Law.

Publikacja: 13.03.2024 02:00

Prywatny sprzęt w pracy. Jak uniknąć ryzyka

Foto: Adobe Stock

Na czym polega model BYOD (Bring Your Own Device), dotyczący korzystania ze sprzętu prywatnego do celów służbowych i jakie są jego ograniczenia?

Jest on najbardziej liberalnym rozwiązaniem z punktu widzenia pracowników, gdyż narzędzie stanowi w nim własność pracownika, ale za zgodą pracodawcy może być wykorzystywane do celów służbowych. Pomimo że model BYOD jest coraz częściej stosowany, jest najbardziej ryzykowny dla danych firmowych. Nigdy nie będziemy mieli pełnej kontroli nad urządzeniem stanowiącym własność naszego pracownika, w tym w jaki sposób jest ono wykorzystywane do przetwarzania danych organizacji, także administrowanych przez pracodawcę danych osobowych.

Pozostało 88% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Rzecz o prawie
Michał Zacharski: Solidna ochrona ofiar gwałtu. Ale nie za cenę niesłusznych skazań
Rzecz o prawie
Ewa Szadkowska: Króliczek zwany deregulacją
Rzecz o prawie
Marek Domagalski: Uchwała SN może złagodzić frankowe spory
Rzecz o prawie
Mikołaj Małecki: Andrzej Duda też chciał złagodzić prawo aborcyjne
Rzecz o prawie
Paweł Krekora: Czy na ustawę frankową rzeczywiście jest za późno?