Inwigilacja w Polsce w 2023 r. Sądy zgadzały się w ponad 99 proc. przypadków

W 2023 r. służby wnioskowały o kontrolę operacyjną wobec 5973 osób, sądy odmówiły w przypadku 22 ludzi - poinformował w Sejmie prokurator generalny Adam Bodnar, minister sprawiedliwości. - Uznałem, że w interesie publicznym jest przedstawienie także statystyk dotyczących stosowania oprogramowania, które popularnie zwane jest Pegasus - mówił.

Aktualizacja: 24.04.2024 17:28 Publikacja: 24.04.2024 15:49

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar przedstawił w Sejmie informacje o wykorzy

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar przedstawił w Sejmie informacje o wykorzystywaniu systemu Pegasus

Foto: PAP/Marcin Obara

W środę jednym z punktów harmonogramu posiedzenia Sejmu jest informacja prokuratora generalnego Rzeczypospolitej Polskiej o łącznej liczbie osób, wobec których został skierowany wniosek o zarządzenie kontroli i utrwalania rozmów lub wniosek o zarządzenie kontroli operacyjnej w 2023 r.

Minister sprawiedliwości w rządzie Donalda Tuska, prokurator generalny Adam Bodnar wszedł na mównicę po godz. 15:00. W dyskusji przewidziano dziesięciominutowe oświadczenia w imieniu klubów i pięciominutowe - w imieniu koła.

Czytaj więcej

Tomasz Siemoniak ujawnia liczbę osób, przeciwko którym użyto w Polsce Pegasusa

Jak służby korzystały z kontroli operacyjnej? Informacja Adama Bodnara w Sejmie

- Prokurator generalny przedstawia Sejmowi i Senatowi jawną, roczną informację o łącznej liczbie osób, wobec których został skierowany wniosek o zarządzenie kontroli i utrwalania rozmów lub wniosek o zarządzenie kontroli operacyjnej, ze wskazaniem liczby osób, co do których sąd zarządził kontrolę i utrwalanie rozmów lub kontrolę operacyjną, sąd odmówił zarządzenia kontroli bądź też wniosek o kontrolę operacyjną nie uzyskał zgody prokuratora. Obowiązek ten obejmuje także wyszczególnienie liczby osób w poszczególnych kategoriach, co do których o kontrolę operacyjną wnioskował właściwy organ - wyjaśnił minister.

Bodnar zaznaczył, że odpowiednie sprawozdanie przedstawił marszałkom Sejmu i Senatu, Szymonowi Hołowni i Małgorzacie Kidawie-Błońskiej 15 kwietnia.

Najwięcej wniosków skierowanych zostało przez policję - 5233 osoby, z czego sądy odmówiły zarządzenia kontroli operacyjnej wobec 12 osób

Adam Bodnar

- Uznałem, że w interesie publicznym jest nie tylko przedstawienie danych dotyczących stosowania kontroli operacyjnej, ale także statystyk dotyczących stosowania oprogramowania, które popularnie zwane jest Pegasus, czyli stosowanie kontroli operacyjnej w stosunku do urządzenia końcowego - oświadczył.

Adam Bodnar mówił, że kontrola operacyjna "jest niezwykle wrażliwym środkiem działania, który istotnie ingeruje w sferę życia prywatnego określonych osób, które stają się przedmiotem zainteresowania służb i generuje ogromną wiedzę o ich życiu prywatnym, zawodowym".

Czytaj więcej

Woś przed komisją śledczą: Nie jest prawdą, że ja, Ziobro kupiliśmy Pegasusa

Inwigilacja w Polsce. Na blisko 6000 przypadków sądy odmówiły 22 razy

Prokurator generalny poinformował w Sejmie, że w 2023 r. wszystkie uprawnione organy skierowały łącznie wobec 5973 osób wnioski o zarządzenie kontroli i utrwalania rozmów lub wnioski o zarządzenie kontroli operacyjnej, przy czym sądy zarządziły kontrolę i utrwalanie rozmów lub kontrolę operacyjną w stosunku do 5835 osób. - Sądy odmówiły zarządzenia kontroli i utrwalania rozmów lub kontroli operacyjnej wobec 22 osób, a wnioski o kontrolę operacyjną nie uzyskały zgody prokuratora w stosunku do 116 osób - oświadczył Adam Bodnar.

- Spośród 90 uprawnionych służb, siedem kierowało odpowiednie wnioski. Wnioski nie były kierowane przez Inspektora Nadzoru Wewnętrznego, Służbę Ochrony Państwa oraz przez Inspekcję Wewnętrzną Służby Więziennej - mówił Bodnar.

- Najwięcej wniosków skierowanych zostało przez policję - 5233 osoby, z czego sądy odmówiły zarządzenia kontroli operacyjnej wobec 12 osób, a prokurator nie wyraził zgody w stosunku do 104 osób - poinformował.

Jak działa oprogramowanie Pegasus

Jak działa oprogramowanie Pegasus

PAP

Kontrola operacyjna. Wnioski CBA wobec 145 osób

- Druga w kolejności jest Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego - 222 osób, jedna odmowa sądu, dwie odmowy prokuratora - kontynuował.

- CBA - 145 osób, sześć odmów prokuratora; Straż Graniczna - 114 osób, brak odmów; Żandarmeria Wojskowa - 78 osób, jedna odmowa prokuratora; Krajowa Administracja Skarbowa - 34 osoby, dwie odmowy prokuratora; Służba Kontrwywiadu Wojskowego - 32 osoby, jedna odmowa - wyliczał Bodnar.

Minister mówił, że w porównaniu do lat poprzednich "nastąpił lekki spadek". - W latach poprzednich to było trochę powyżej 6000 osób, w 2021 r. to było w ok. 7000 osób - powiedział.

- Utrzymuje się wysoki poziom zatwierdzania zgód przez sądy oraz prokuraturę - zaznaczył. - Myślę, że jest to czynnik, który powinien budzić refleksję - dodał podkreślając, że w Polsce problemem od lat jest także sprawdzanie billingów.

Czytaj więcej

Szpiegowali Pegasusem premiera i innych polityków. Hiszpania wznawia dochodzenie

Pegasus w Polsce w latach 2017-2022

- Prokurator generalny w trybie niejawnym (...) pozyskał informacje dotyczącą stosowania tego oprogramowania (Pegasus - red.) przez poszczególne służby specjalne - oświadczył w Sejmie Bodnar.

- Minister-koordynator ds. służb specjalnych Tomasz Siemoniak pismem z 9 kwietnia 2024 r. wyraził zgodę na przedstawienie łącznych zagregowanych danych statystycznych dotyczących stosowania Pegasusa, a ściśle kontroli operacyjnej stosowanej w trybie art. 19 ust. 6 pkt. 4 ustawy o policji, czyli dostępu do urządzenia końcowego - zaznaczył.

- Z informacji, które zostały przekazane przez Centralne Biuro Antykorupcyjne, Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Służbę Kontrwywiadu Wojskowego wynika, że te trzy służby w latach 2017-2022 stosowały kontrolę operacyjną urządzenia końcowego łącznie wobec 578 osób, przy czym w 2017 r. było to sześć osób, w 2018 - sto osób, w 2019 - 140 osób, w 2020 - 161 osób, w 2021 - 162 osoby, w 2022 r. - dziewięć osób - powiedział Bodnar.

Jest dla mnie przykre, że nawet na tej sali przemawiam do osób, które były ofiarą tego systemu.

Adam Bodnar do posłów o wykorzystywaniu w Polsce systemu Pegasus

Minister mówił, że Pegasus to środek kontroli operacyjnej, który niezwykle poważnie ingeruje w prywatność danej osoby, ponieważ "pozwala w zasadzie na przejęcie kontroli nad telefonem komórkowym, na wejście we wszystkie dane, które w tym telefonie są zgromadzone". - I dlatego siłą rzeczy stosowanie tego typu metody musi budzić poważne wątpliwości z punktu widzenia praw konstytucyjnych - ocenił.

- Dotychczas ujawnione informacje (...) potwierdzają, że systemem tym (Pegasus - red.) objęto szereg osób życia publicznego (...). Jest dla mnie przykre, że nawet na tej sali przemawiam do osób, które były ofiarą tego systemu - oświadczył Adam Bodnar.

W środę jednym z punktów harmonogramu posiedzenia Sejmu jest informacja prokuratora generalnego Rzeczypospolitej Polskiej o łącznej liczbie osób, wobec których został skierowany wniosek o zarządzenie kontroli i utrwalania rozmów lub wniosek o zarządzenie kontroli operacyjnej w 2023 r.

Minister sprawiedliwości w rządzie Donalda Tuska, prokurator generalny Adam Bodnar wszedł na mównicę po godz. 15:00. W dyskusji przewidziano dziesięciominutowe oświadczenia w imieniu klubów i pięciominutowe - w imieniu koła.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Sondaż: Jak Polacy ocenieją start ministrów i wiceministrów w wyborach do PE?
Polityka
Krzysztof Gawkowski o CPK. „Ta inwestycja może być kontynuowana”
Polityka
Prezydent Duda: Odrodził się potwór, który nas pożerał
Polityka
Sondaż: Jak Polacy oceniają start Daniela Obajtka w wyborach do Parlamentu Europejskiego?
Polityka
Konwencja PiS. Znamy liderów list w wyborach do PE. Są Wąsik, Kamiński, Obajtek
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił