Sprzedałeś w 2023 r. mieszkanie albo dom? Złóż zeznanie PIT-39

Jeśli w 2023 r. sprzedałeś mieszkanie lub dom musisz poinformować o tym fiskusa. Trzeba złożyć zeznanie PIT-39 i zapłacić podatek. Kiedy można go uniknąć?

Publikacja: 25.04.2024 04:30

Sprzedałeś w 2023 r. mieszkanie albo dom? Złóż zeznanie PIT-39

Foto: Adobe Stock

Zeznania roczne składamy do 30 kwietnia. O tym terminie muszą też pamiętać ci, którzy w zeszłym roku sprzedali nieruchomość. Powinni wypełnić deklarację PIT-39 i jeśli zarobili na transakcji, podzielić się zyskiem ze skarbówką.

Jak złożyć zeznanie PIT-39

- Zeznanie PIT-39 można złożyć przez urzędową stronę e-Deklaracje albo korzystając z programów komercyjnych. Można je też sporządzić w wersji papierowej i wysłać albo zanieść do urzędu. Zeznania PIT-39 nie znajdziemy natomiast w serwisie Twój e-PIT, gdzie są gotowce od fiskusa – tłumaczy dr Piotr Sekulski, doradca podatkowy w kancelarii Outsourced.pl.

W zeznaniu wykazujemy przychód z transakcji. Jest to cena określona w umowie. - Jeśli nie odpowiada wartości rynkowej skarbówce wolno ją podwyższyć – przestrzega Piotr Sekulski.

Czytaj więcej

Mieszkanie można sprzedać bez PIT przed upływem pięciu lat

Jak wyliczyć dochód ze sprzedaży mieszkania lub domu

Przychód ze sprzedaży mieszkania/domu możemy obniżyć o koszty nabycia. To przede wszystkim kwota, którą zapłaciliśmy za nieruchomość. Ale także inne wydatki związane z zakupem, jak podatek od czynności cywilnoprawnych czy wynagrodzenie notariusza.

Do kosztów zaliczamy też nakłady zwiększające wartość mieszkania/domu w czasie ich posiadania, np. wydatki na remont.

Ci, którzy odziedziczyli nieruchomość mogą rozliczyć wydatki na jej nabycie (lub wybudowanie) poniesione przez spadkodawcę. Kosztem spadkobiercy są też długi i ciężary spadkowe, w tym roszczenia o zachowek.

Po pomniejszeniu przychodu o koszty wychodzi nam dochód. Od niego liczymy podatek, który wynosi 19 proc. Stawka jest stała, niezależnie od wysokości dochodu. Oczywiście nie musimy płacić PIT, jeśli sprzedaliśmy mieszkanie/dom taniej, niż kupiliśmy (wtedy wychodzi nam strata).

Zwolnienie z PIT: trzeba wydać pieniądze na cele mieszkaniowe

Podatku unikną też ci, którzy zarobili na transakcji, ale przeznaczą pieniądze na własne cele mieszkaniowe. Przede wszystkim zakup mieszkania bądź domu. Zwolnieniem z PIT premiowane są też inne wydatki, np. na zakup działki, budowę domu, spłatę kredytu czy remont mieszkania. Na taką inwestycję mamy trzy lata, liczone od końca roku, w którym doszło do sprzedaży.

- Ci, którzy chcą skorzystać z ulgi muszą wpisać w poz. 25 zeznania PIT-39 kwotę dochodu zwolnionego z podatku – wskazuje Piotr Sekulski.

Jak go wyliczyć? W informatorze Ministerstwa Finansów czytamy, że obliczając dochód zwolniony z PIT można posłużyć się takim wzorem:

Dochód wolny od podatku = (dochód x deklarowane wydatki na cele mieszkaniowe) / przychód z odpłatnego zbycia

Co zrobić, jeśli środków ze sprzedaży mieszkania/domu nie uda się zainwestować w terminie? Musimy skorygować zeznanie i zapłacić podatek wraz z odsetkami za zwłokę. Nalicza się je od następnego dnia po upływie terminu do złożenia PIT-39, aż do dnia zapłaty podatku.

Czytaj więcej

To ostatni tydzień na poprawki w e-PIT. Warto, bo można zyskać

Po pięciu latach nie ma podatku od sprzedaży mieszkania lub domu

Problemu z fiskusem nie mają ci, którzy sprzedali mieszkanie/dom po pięciu latach od nabycia (liczonych od końca roku, w którym je kupili).

Przykład:

Pan Kowalski sprzedał w 2023 r. mieszkanie kupione w 2017 r. Minęło pięć lat, nie musi więc składać zeznania PIT-39 i płacić podatku.

Korzystniejsze zasady rozliczenia mają sprzedawcy mieszkania/domu otrzymanego w spadku. Pięcioletni termin liczy się bowiem od końca roku, w którym nieruchomość nabył spadkodawca.

Przykład:

Pan Nowak w 2020 r. odziedziczył mieszkanie, które przez dwanaście lat należało do jego matki. Sprzedał je w listopadzie 2023 r. Nie musi składać zeznania PIT-39 i płacić podatku, mimo że nie minęło pięć lat od nabycia spadku. Liczy się bowiem moment nabycia mieszkania przez matkę. Pięcioletni termin dawno już więc minął.

Zeznania roczne składamy do 30 kwietnia. O tym terminie muszą też pamiętać ci, którzy w zeszłym roku sprzedali nieruchomość. Powinni wypełnić deklarację PIT-39 i jeśli zarobili na transakcji, podzielić się zyskiem ze skarbówką.

Jak złożyć zeznanie PIT-39

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił