Ekwiwalent za pracę zdalną nie stanowi przychodu pracownika

Na pracodawcy, który wypłaca jednorazowy ryczałt i miesięczny ekwiwalent osobom wykonującym pracę z domu i ponoszącym wyższe koszty zużycia mediów, nie ciążą z tego tytułu obowiązki płatnika podatku dochodowego.

Publikacja: 15.05.2022 10:46

Ekwiwalent za pracę zdalną nie stanowi przychodu pracownika

Foto: Adobe Stock

Tak wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 18 lutego 2022 r. (0113-KDIPT2-3.4011.1095.2021.1.NM).

Podatnik (wnioskodawca) prowadzi działalność farmaceutyczną, naukowo-badawczą, produkcyjną i promocyjną. W zakładzie pracy podatnika zarządzono pracę zdalną w związku z wybuchem epidemii. Pracodawca (wnioskodawca) wydał polecenie pracy zdalnej na podstawie art. 3 ust. 1 ustawy o Covid-19 w celu ochrony zdrowia i życia pracowników oraz przeciwdziałania pandemii. Pracownicy wnioskodawcy wykonywali pracę zdalną od marca 2020 r. w większości przypadków w swoim miejscu zamieszkania. Wnioskodawca postanowił wypłacić pracownikom biurowym oraz przedstawicielom medycznym jednorazowy ryczałt za okres od marca 2020 r. do września 2021 r. pokrywający koszty związane z zakupem i eksploatacją materiałów oraz narządzi związanych z dostosowaniem miejsca do wykonywania pracy zdalnej oraz koszty związane z podwyższonym zużyciem prądu i sieci teleinformatycznej. Realizował w ten sposób obowiązek, o którym mowa w art. 3 ust. 4 ustawy o Covid-19 (pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikom narzędzia i materiały niezbędne do wykonywania pracy zdalnej oraz obsługę logistyczną pracy zdalnej).

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Zawody prawnicze
Czystki w krakowskich prokuraturach. To ewenement w skali całego kraju
W sądzie i w urzędzie
Nastolatek ujawnił miliony od państwa dla o. Rydzyka. Teraz wygrał z nim w NSA
Prawo dla Ciebie
Drakońska kara za newsa. Szef KRRiT Maciej Świrski przegrał z Radiem Zet
Prawnicy
Małgorzata Paprocka: Spór o sądy był polityczną kreacją
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Sądy i trybunały
Ujawniono drugi przypadek inwigilowania Pegasusem sędziego w Polsce
Materiał Promocyjny
Problem sukcesji w polskich firmach będzie narastał