Odliczenie VAT: sprzedaż bonu jest odsprzedażą usług nabytych od ich wykonawcy

Jeżeli spółka sprzeda voucher prezentowy na wykonanie określonych usług, to ma prawo odliczyć VAT z faktury, którą wystawił podmiot wykonujący je (partner), a także od innych wydatków związanych ze zbyciem takiego talonu.

Publikacja: 17.10.2016 02:00

Odliczenie VAT: sprzedaż bonu jest odsprzedażą usług nabytych od ich wykonawcy

Foto: 123RF

Tak uznała Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 29 lipca 2016 r. (IBPP3/4512-251/16/UH).

Spółka prowadzi odpłatną sprzedaż voucherów prezentowych na rzecz osób prywatnych i firm (klienci). Vouchery są dokumentami na okaziciela o określonej wartości nominalnej, uprawniającymi do bezgotówkowego zakupu usług. Usługi te są wykonywane przez partnerów spółki (spółka nie wykonuje żadnych usług zawartych na voucherach samodzielnie). Voucher może być wykorzystany w terminie 365 dni od zakupu. Klient kupuje voucher na stronie internetowej spółki, płaci za niego, a po zaksięgowaniu wpłaty papierowy voucher jest wysyłany do klienta pocztą lub kurierem. Partner powiadamia spółkę o wykorzystaniu vouchera przez klienta i wystawia spółce fakturę VAT dokumentującą usługę zrealizowaną przez tego partnera (np. za lot paralotnią, skok ze spadochronem itp.). Jednocześnie, spółka wystawia posiadaczowi zrealizowanego vouchera fakturę NP (niepodlegająca VAT) w celu udokumentowania sprzedaży vouchera. Spółka ponosi również inne wydatki związane ze sprzedażą voucherów (np. koszt reklamy w internecie, koszt wykonania vouchera przez firmę zewnętrzną).

Pozostało 81% artykułu

Dostęp do artykułu wymaga aktywnej subskrypcji!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt