Podatek u źródła - weryfikacja czu usługa jest podobna do tych z przepisów nie może opierać się na intuicji i losowości

Podejmowane przez organy i sądy próby ustalenia czy dana usługa jest podobna do wymienionych w przepisach nie tworzą jednoznacznych wskazówek. Płatnik musi więc kwalifikować swoje płatności w sposób dość intuicyjny i losowy.

Publikacja: 25.07.2021 16:00

Podatek u źródła - weryfikacja czu usługa jest podobna do tych z przepisów nie może opierać się na intuicji i losowości

Foto: Adobe Stock

Kolejnym przesunięciom terminu wejścia w życie znowelizowanych przepisów dotyczących poboru podatku u źródła towarzyszą zapowiedzi ich istotnych modyfikacji. To dobrze, bo wprowadzone w 2018 r. regulacje spotkały się – słusznie – z krytycznym odbiorem. Lista wytykanych im wad jest długa, a na ich czele znajduje się wysoki stopnień komplikacji czy też nakładanie na płatników trudnych do realizacji obowiązków wraz z istotnymi konsekwencjami finansowymi wynikającymi z ich niedotrzymania. Trudno także lekceważyć głosy podkreślające niedookreśloność przyjętych rozwiązań przesuwających płatników w niebezpieczną strefę uznaniowości organów podatkowych, w tym w szczególności wprowadzeniu kryterium należytej staranności przy ocenie prawidłowości realizacji funkcji poboru podatku. Problematyka niedookreśloności regulacji dotyczących poboru zryczałtowanego podatku dochodowego nie dotyczy jednak tylko nowych rozwiązań. Istnieje od 2003 r., kiedy do ustaw o podatkach dochodowych wprowadzono zasadę, że podmioty zagraniczne uzyskujące na terytorium Polski dochody ze świadczeń o charakterze niematerialnym, w szczególności doradczych, badania rynku, zarządzania i kontroli, gwarancji i poręczeń podlegają zryczałtowanemu opodatkowaniu w wysokości 20 proc. uzyskanych przychodów. Już wówczas fundamentalną trudność sprawiało ustalenie czy i w jakim zakresie świadczenie podmiotu zagranicznego nosiło niematerialny charakter. Posłużono się bowiem terminem nie tylko niemającym ustawowej definicji, ale także wymykającym się jednoznacznym i adekwatnym opisom słownikowym. Niematerialność usługi jako kryterium poboru podatku zryczałtowanego funkcjonowała w ustawach podatkowych zaledwie rok i została zastąpiona katalogiem dochodów uzyskiwanych z tytułu wprost wymienionych w ustawie świadczeń: doradczych, księgowych, badania rynku, usług prawnych, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Prawo karne
Akta znalezione w domu Zbigniewa Ziobry. Prokuratura przekazała nowe informacje
ABC Firmy
Firma zapłaci prawie 240 tys. zł kary. Wszystko przez zgubionego pendrive'a
Zawody prawnicze
Adwokaci apelują do Tuska. Chcą uchylenia rozporządzenia MS
Praca, Emerytury i renty
Czternasta emerytura z wieloma znakami zapytania. Będzie podwyżka?
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?