Samouczące się maszyny skontrolują Audi

Audi wykorzystuje machine learning (samouczenie się maszyn) do wyszukiwania usterek w nowych częściach karoserii samochodowych.

Aktualizacja: 28.11.2018 17:59 Publikacja: 28.11.2018 17:56

Samouczące się maszyny skontrolują Audi

Foto: Audi

Produkcja samochodów nie jest łatwa. Tysiące różnych części trafia do jednego samochodu i muszą do siebie pasować. Audi jest znany z wysokich standardów jakości i nowoczesnych zaawansowanych projektów. Teraz staje się jednym z pierwszych producentów samochodów na świecie, który zastosuje deep learning w produkcji seryjnej.

Elementy karoserii samochodowych tłoczone są na specjalnych prasach, które wyginają blachę w różne kształty potrzebne do skonstruowania samochodu. Prasy dysponują potężną siłą, a blachy są stosunkowo cienkie, dlatego czasem zdarzają się pęknięcia lub drobne deformacje zaplanowanych kształtów. Pracownicy Audi poszukują uszkodzeń, wykorzystując kamery i oprogramowanie do rozpoznawania obrazu. Teraz ta funkcja zostanie przejęta przez złożoną sztuczną sieć neuronową. Oprogramowanie to będzie niezawodnie rozpoznawało i oznaczało defekty. Będzie ono oparte na algorytmie uczenia maszynowego, pracującym na nieustrukturyzowanych i dość dużych zbiorach danych w postaci obrazów.

Dostęp do artykułu wymaga aktywnej subskrypcji!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Materiał Promocyjny
Polska na czele rewolucji technologii kwantowych
Materiał partnera
Technologie kwantowe: nauka tworzy szanse dla gospodarki
Nowe technologie
Niewykrywalny bombowiec strategiczny Sił Powietrznych USA odbył pierwszy lot
Nowe technologie
Co mówią kury? Naukowcy opracowali tłumacza, użyli sztucznej inteligencji
Nowe technologie
Prof. Zybertowicz: AI może potraktować ludzkość jak budowniczy autostrad traktują mrowiska