Tag:

Ekologia

Oceany emitują więcej „wiecznych chemikaliów” niż przemysł? Eksperci ostrzegają

Naukowcy badający substancje chemiczne PFAS, czyli tzw. „wieczne chemikalia”, zaniepokojeni są tym, że ludzie żyjący w okolicach wybrzeża – ale nie tylko – narażeni są na niebezpieczeństwo. Ich odkrycia sugerują bowiem, że fale rozbijające się o brzeg emitują więcej szkodliwych substancji niż zanieczyszczenia przemysłowe.

Akcja ratunkowa na wybrzeżu Australii. 160 grindwali wyrzuconych na brzeg

Setki ochotników pomagało ratować ogromne stado wielorybów, które ugrzęzło przy plaży na zachodnim wybrzeżu Australii. Naukowcy do dziś nie wiedzą, co powoduje masowe wypływanie tych ssaków poza ich naturalne środowisko, co często kończy się śmiercią zwierząt.

Hipopotam okazał się samicą. Przez lata ZOO myślało, że jest samcem

W znajdującym się w japońskiej Osace ogrodzie zoologicznym doszło do niecodziennej pomyłki – okazało się, że uznawany za samca hipopotam jest w rzeczywistości samicą. Pracownicy ZOO odkryli prawdę po siedmiu latach.

Sąd: hodowca bydła trafi na półtora roku do więzienia za cierpienia zwierząt

Wyrok skazujący na karę 1 roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności usłyszał mieszkaniec gminy Sejny za znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem nad bydłem oraz psem.

Jerzy Surdykowski: Czy szczyt klimatyczny w Warszawie coś zmieni? Popatrz w PESEL i się wesel!

Właśnie obraduje w Warszawie kolejny szczyt klimatyczny TOGETAIR 2024. Wobec trwogi, jaką budzi przyszłość, zachowujemy się jak struś chowający łeb w piasek – albo wymyślamy bajędy o „wiadomych siłach”, albo usiłujemy zagadać strach potokiem frazesów równie słusznych co daremnych, dających jednak krzepiące poczucie sprawczości.

Jacek Pałkiewicz na Dzień Ziemi: Pół wieku ekologicznych złudzeń

Można odnieść wrażenie, że szczytna inicjatywa Dnia Ziemi ograniczyła się tylko do dobrych intencji. Ale nie poddawajmy się. W tym symbolicznym dniu każdy powinien wykonać jakiś mały ekologiczny gest.

Władze Śląska nagradzają gminy za walkę o czyste powietrze

Prawie 16 mln zł rozdał śląski Urząd Marszałkowski gminom najlepiej przyczyniającym się do polepszania jakości powietrza. To finał rozpoczętej przed rokiem drugiej edycji Marszałkowskiego Programu Poprawy Jakości Powietrza, w którym pula nagród została w tym roku podwyższona o 10 mln zł. Uczestniczące w dwóch konkursach – „Gmina pełną piersią” oraz Inicjatywa Antysmogowa” - 74 lokalne samorządy zrealizują 77 projektów.

Bocianie gniazdo usunięto ze słupa energetycznego. PGE wyjaśnia sprawę

W miejscowości Sieniawa w województwie podkarpackim pracownicy pogotowia energetycznego – mimo okresu ochronnego – usunęli ze słupa bocianie gniazdo. Jak twierdzi PGE, nie było ono odpowiednio zabezpieczone, w związku z czym mogło stwarzać zagrożenie.

„Czyste powietrze” potrzebuje nowego finansowania

Resort klimatu przyznaje, że wciąż nie udało się nadrobić zaległości w wypłacie dotacji z programu termomodernizacji „Czyste powietrze”. A na horyzoncie widać już znacznie poważniejszy problem.

Łukasz Warzecha: Kradzież czasu i wysiłku

System kaucyjny, czyli o przerzuceniu sortowania odpadów na klientów.