Wydawcy i biznes ostrzegają przed ustawą o wolności słowa w Internecie

Organizacje praw człowieka i branżowe apelują o zaniechanie prac nad projektem ustawy o wolności słowa w serwisach społecznościowych. W ich ocenie przyczynić się ona może do wprowadzenia arbitralnej kontroli politycznej nad swobodą wypowiedzi w Internecie.

Publikacja: 24.01.2022 08:58

Wydawcy i biznes ostrzegają przed ustawą o wolności słowa w Internecie

Foto: Adobe Stock

W skierowanym do premiera Mateusza Morawieckiego piśmie wskazują, że przedstawiony we wrześniu 2021 r. przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt ustawy o ochronie wolności słowa w internetowych serwisach społecznościowych, spotkał się z szeroką krytyką wielu środowisk, począwszy od przedstawicieli różnych gałęzi biznesu, takich jak wydawcy prasowi, branża usług cyfrowych, organizacje przedsiębiorców, aż po organizacje zajmujące się ochroną praw człowieka.

Pomimo tak wielu krytycznych głosów Ministerstwo Sprawiedliwości kontynuuje jednak rozpoczęte prace. Choć w kolejnej wersji projektu, opublikowanej 10 stycznia 2022 r., wprowadzono pewne zmiany w stosunku do pierwotnej wersji, nie eliminują one kluczowych problemów sygnalizowanych przez ww. środowiska. - W związku z powyższym zwracamy się do Pana Premiera z apelem o powstrzymanie dalszych prac legislacyjnych nad zaproponowaną regulacją. Projekt ustawy, wbrew deklaracjom projektodawców, nie doprowadzi do wzmocnienia praw użytkowników serwisów społecznościowych względem wielkich korporacji internetowych. Z dużym prawdopodobieństwem przyczyni się natomiast do: wprowadzenia arbitralnej kontroli politycznej nad swobodą wypowiedzi w Internecie; rozwiązań niezgodnych z prawem Unii Europejskiej - czytamy w apelu.

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt