Cyfrowe kopie dokumentów mogą stanowić dowód księgowy

Skanowanie i elektroniczne przechowywanie dokumentów (np. faktur), nawet po zniszczeniu ich papierowych wersji, pozwala podatnikom na uznawanie udokumentowanych nimi wydatków za koszty uzyskania przychodu.

Publikacja: 12.03.2024 02:00

Cyfrowe kopie dokumentów mogą stanowić dowód księgowy

Foto: Adobe Stock

Zniszczenie lub zagubienie dokumentów źródłowych może prowadzić do różnych komplikacji, takich jak trudności z udowodnieniem prawidłowości przeprowadzonych transakcji handlowych, problemów z audytami podatkowymi, a także z ryzykiem nałożenia sankcji i kar przez właściwe organy podatkowe. Brak dokumentacji źródłowej w formie, która byłaby akceptowalna prawnie, może również utrudnić lub nawet uniemożliwić skorzystanie z możliwości obniżenia podstawy opodatkowania CIT. Aby więc zabezpieczyć się przed problemami związanymi ze zniszczeniem dokumentów źródłowych, warto prowadzić cyfrowy katalog zeskanowanej dokumentacji źródłowej oraz tworzyć regularne kopie danych.

Pozostało 92% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Dane osobowe
Wyciek danych klientów znanej platformy. Jest doniesienie do prokuratury
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Sądy i trybunały
Prokurator krajowy zdecydował: będzie śledztwo ws. sędziego Nawackiego