Zintegrowane plany inwestycyjne po reformie planowania przestrzennego

24 września wchodzi w życie nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Wprowadza ona nowy rodzaj planu miejscowego, uchwalany przez radę gminę na wniosek inwestora.

Publikacja: 15.09.2023 02:00

Zintegrowane plany inwestycyjne po reformie planowania przestrzennego

Foto: Adobe Stock

Jednym z nowych instrumentów prawnych wprowadzonych ustawą z 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw są zintegrowane plany inwestycyjne (dalej: ZPI). Stanowią one szczególny rodzaj planu miejscowego, uchwalany przez radę gminę na wniosek inwestora, po przeprowadzeniu negocjacji i zawarciu umowy urbanistycznej, określającej zasady i warunki realizacji inwestycji oraz zobowiązania stron.

W założeniu ustawodawcy ZPI uzupełni, a od 2026 r. zastąpi uchwałę o ustaleniu lokalizacji inwestycji mieszkaniowej, podejmowaną dotychczas na podstawie przepisów specustawy mieszkaniowej, czyli ustawy z 5 lipca 2018 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących.

Pozostało 97% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt