Służba zdalna w formacjach zmilitaryzowanych? Tak, to możliwe

Pełnienie służby w formie zdalnej ma miejsce tylko na podstawie polecenia przełożonego lub upoważnionej przez niego osoby. Wobec funkcjonariuszy nie ma możliwości wprowadzenia jej na stałe ani na wniosek samego zatrudnionego.

Publikacja: 17.04.2024 04:30

Służba zdalna w formacjach zmilitaryzowanych? Tak, to możliwe

Foto: Adobe Stock

Ustawa z 1 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2023 r., poz. 240) – na stałe wprowadziła do polskiego porządku prawnego nie tylko pracę zdalną, ale również zdalną służbę. Już od roku przełożeni niektórych formacji mają możliwość wydawania funkcjonariuszom polecenia pełnienia służby w formie zdalnej.

Sytuacje, w których taki sposób wykonywania obowiązków przez funkcjonariuszy jest możliwy, są jednak ściśle określone. Przede wszystkim nie każda ustawa pragmatyczna przewiduje taką możliwość (a więc w niektórych formacjach służba zdalna nigdy nie będzie realizowana). Ponadto polecenie służby zdalnej jest uzależnione od zaistnienia ustawowo określonych okoliczności. W porównaniu z regulacją kodeksu pracy przepisy pragmatyk przypominają bardziej unormowanie, które funkcjonowało w czasach pandemii (tj. na podstawie ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, DzU z 2021 r. poz. 2095 ze zm., dalej: ustawa covidowa).

Pozostało 86% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Dane osobowe
Wyciek danych klientów znanej platformy. Jest doniesienie do prokuratury
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Sądy i trybunały
Prokurator krajowy zdecydował: będzie śledztwo ws. sędziego Nawackiego