Wybory samorządowe 2024: Gdzie o wyniku zdecydował jeden głos? Są takie gminy

W wyborach samorządowych 2024 czasem jeden głos zdecydował o wygranej. Tak było w gminie Wojciechowice w województwie świętokrzyskim czy w Trzebnicy na Dolnym Śląsku.

Publikacja: 10.04.2024 13:20

Są miejsca w których o zwycięstwie zdecydował jeden głos

Są miejsca w których o zwycięstwie zdecydował jeden głos

Foto: PAP/Leszek Szymański

Wojciechowice to gmina wiejska w powiecie opatowskim w świętokrzyskim. Utworzono ją w 1867 roku w czasie reformy administracyjnej Królestwa Polskiego.

Wójt gminy Wojciechowice Szymon Sidor utrzymał stanowisko dzięki jednemu głosowi

Od 2010 roku gminą rządzi Szymon Sidor, który teraz ubiegał się o reelekcję. Jego kontrkandydatem był 42-letni Damian Jędrzejewski.

- Od urodzenia jestem mieszkańcem naszej przepięknej gminy. Tu się urodziłem, tu chodziłem do szkoły, tu założyłem rodzinę i tu pracuję – mówił Damian Jędrzejewski w rozmowie z lokalnym portalem echodnia.eu. Dodał, że decyzję o starcie w wyborach podjął po rozmowach z mieszkańcami, którzy namawiali go do podjęcia walki o fotel wójta, bo jak podkreślał, w ostatnich latach gmina słabiej się rozwija.

Pojedynki prezydenckie w II turze wyborów samorządowych 2024

Pojedynki prezydenckie w II turze wyborów samorządowych 2024

Rzeczpospolita

- Zacząłbym od kultury, która na terenie naszej gminy zamarła. Chciałbym reaktywować Gminny Ośrodek Kultury i Sportu. Chciałbym żeby było więcej wydarzeń kulturalnych w gminie. Ważna jest także służba zdrowia i poprawienie budynków użyteczności publicznej – wyliczał w czasie kampanii. Zapowiedział także rewitalizację zbiorników wodnych na terenie gminy, ale też doposażenie jednostki OSP, tak by druhowie czuli się bezpiecznie.

- Muszą być zajęcia pozalekcyjne dla uczniów, potrzebny jest także na terenie gminy żłobek, tak by rodzice mogli powrócić do pracy zawodowej – wyliczał.

Jego wizja rozwoju gminy spodobała się mieszkańcom. Dostał 1 072 głosy. To bardzo dużo, bo urzędujący wójt Szymon Sidor zebrał zaledwie jeden głos więcej czyli 1 073. Ale to mu wystarczyło, bo w sumie uzyskał 50,02 proc. ważnych głosów i dzięki temu zachował stanowisko wójta.

„Serdecznie dziękuję mieszkańcom gminy za udział w wyborach. Szczególne podziękowania kieruję wyborcom za wszystkie głosy oddane na moją osobę w wyborach samorządowych, za wsparcie i pomoc. Nowo wybranym radnym do rady gminy gratuluję i życzę sukcesów w pełnieniu powierzonej funkcji” – napisał wójt Sidor w mediach społecznościowych.

Trzebnica: Jeden głos zdecydował o zwycięstwie w wyborach

Także jeden głos zdecydował o tym, że w podwrocławskiej gminie Trzebnica wybory burmistrza rozstrzygnęły się w pierwszej turze głosowania.

W niedzielę oddano tam 10 153 ważne głosy. Do wygranej w pierwszej turze potrzebne było poparcie 5 077 osób. I dokładnie tylu wyborców poparło wieloletniego burmistrza Marka Długozimę. Rządzi on miastem od 2006 roku.

„Zwyciężyła demokracja! Oddali Państwo na moją osobę 5 077 głosów. Za każdy z nich serdecznie dziękuję. Dziś dziękuję także każdemu mieszkańcowi gminy Trzebnica, który wziął udział w wyborach. Skorzystali Państwo z wielkiego przywileju. Siła tkwi w demokracji. Liczy się każdy głos!" - cieszył się w mediach społecznościowych Marek Długozima, burmistrz Trzebnicy od 2006 roku.

Burmistrz Trzebnicy zdobył bezwzględną większość dzięki jednemu głosowi, ale jeszcze nie do końca może się jednak cieszyć ze zwycięstwa. Dwójka z czwórki konkurentów chce by głosy jeszcze raz zostały policzone

Długozima ujawnił też, że jego komitet do Rady Miejskiej wprowadził aż 13 radnych na 21 możliwych mandatów, co pozwoli nam uzyskać zdecydowaną i stabilną większość, by realizować program, który w kampanii zaprezentował burmistrz.

We wpisie do mieszkańców Długozima podkreślił, że żyją w pięknym mieście, we wspaniałej gminie. „Możemy być dumni. Idziemy w dobrym kierunku” – cieszył się Marek Długozima. Zapewnił przy tym, że ciepłe słowa od mieszkańców dodają mu sił i nie będzie zwalniać tempa. „Wszystkim wybranym radnym do Radu Miejskiej serdecznie gratuluję i zapraszam do współpracy. Niech przyświeca nam jeden cel: dobro mieszkańców Gminy Trzebnica” – zaapelował burmistrz.

Inni kandydaci otrzymali znacząco mniej głosów. Iwona Kurowska – 2 453, Krzysztof Śmiertka – 1 237, Zbigniew Kuźma – 697, a Renata Bujak-Ziółkowska – 689 głosów.

Burmistrz Trzebnicy jeszcze nie do końca może się jednak cieszyć ze zwycięstwa.  Dwójka z czwórki konkurentów Długozimy chce by głosy jeszcze raz zostały policzone.

Jak donosi wrocławska „Gazeta Wyborcza” w protokole z trzebnickich wyborów gdzieś przepadło sześć kart do głosowania. Na razie nie wiadomo jak do sprawy podjedzie PKW.

Kandydat, który kiedyś wygrał jednym głosem, teraz ma rekordowe poparcie

To nie pierwszy raz gdy jeden głos decydował o wygranej. W 2018 roku tak było w gminie Dalików w powiecie poddębickim w województwie łódzkim.

Wówczas jeden wyborca zdecydował o tym, że rządzący od 20 lat gminą wójt Paweł Szymczak (PSL) przegrał wyścig o urząd z kontrkandydatem z Porozumienia.

W pierwszej turze zwyciężył wówczas Radosław Arkusz, polityk Porozumienia startujący z własnego komitetu. W II turze Arkusz zmierzył się z urzędującym wójtem.

O triumfie tego pierwszego zdecydował ostatecznie jeden głos. 36-letni Radosław Arkusz otrzymał 987 głosów, co stanowiło 50,03 proc. Na Szymczaka, rządzącego od 20 lat w gminie i starszego o ponad 20 lat od swojego kontrkandydata, zagłosowało 986 osób (49,97 proc.) wyborców.

W tegorocznych wyborach Arkusz nie miał rywala. I zdobył 1 581 głosów poparcia (85,83 proc.). To jeden z lepszych wyników w kraju. Przeciw jego kandydaturze było 261 mieszkańców.

Wojciechowice to gmina wiejska w powiecie opatowskim w świętokrzyskim. Utworzono ją w 1867 roku w czasie reformy administracyjnej Królestwa Polskiego.

Wójt gminy Wojciechowice Szymon Sidor utrzymał stanowisko dzięki jednemu głosowi

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Dolny Śląsk zaprasza do aktywnego spędzania czasu
Z regionów
Aleksander Miszalski, nowy prezydent Krakowa: Chcemy zacząć budować metro w 2028 r.
Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Koniec bitwy, pytania o wspólnotę i dialog
Z regionów
Wybory samorządowe 2024. Niektórzy kandydaci w II turze walczyli tylko ze sobą
Z regionów
Smart City: Jakie są wyzwania dla rozwoju technologicznego miast
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?