W Warszawie otwarto nowy most pieszo-rowerowy. "Symbol i wizytówka stolicy"

W czwartek, po dwóch latach od rozpoczęcia prac, w Warszawie został otwarty nowy most pieszo-rowerowy. Obiekt rozciąga się na długość 452 m – pod tym względem stał się on jedną z najdłuższych tego typu przepraw na świecie. Jak podkreśla prezydent miasta Rafał Trzaskowski, to „nowa wizytówka” miasta.

Publikacja: 29.03.2024 12:34

Nowo otwarta kładka pieszo-rowerowa w Warszawie, Kładka połączyła brzegi Wisły na wysokości ulic Kar

Nowo otwarta kładka pieszo-rowerowa w Warszawie, Kładka połączyła brzegi Wisły na wysokości ulic Karowej i Stefana Okrzei. Liczy 452 metry długości.

Foto: PAP/Marcin Obara

Podczas uroczystości otwarcia mostu pieszo-rowerowego łączącego oba brzegi Wisły, która odbyła się w czwartek w Warszawie, prezydent stolicy Rafał Trzaskowski zaznaczył, że nowy most w stolicy ”to piękny obiekt i nowa wizytówka Warszawy".

Warszawa: Otwarto nowy most pieszo-rowerowy. Łączy Śródmieście z Pragą

- Myślę, że na pewno wtopi się w krajobraz Warszawy, mam nadzieję, że będzie popularny — zaznaczył prezydent Rafał Trzaskowski, zachęcając warszawiaków do tego, by w ciepłe, świąteczne dni, odwiedzali nowo otwartą atrakcję stolicy. - Bez fajerwerków i wstęg. Razem z ludźmi. Po prostu. Most pieszo-rowerowy już otwarty — mówił Trzaskowski. - Liczę na to, że stanie się on symbolem Warszawy. Będzie służył pieszym i rowerzystom jako miejsce rekreacji, z którego warszawianki, warszawiacy i nasi goście będą chętnie korzystać. O tych walorach warto przekonać się na przykład podczas świątecznego spaceru – i zabrać nad Wisłę bliskich. Kto jeszcze nie był – serdecznie zapraszam – mówi Rafał Trzaskowski. – Dziękuję Zarządowi Dróg Miejskich, pracownikom Urzędu Miasta i firmie Budimex za sprawną realizację inwestycji – dodał.

Czytaj więcej

Jarmarki wielkanocne w polskich miastach. Pisanki, plecionki i Siuda Baba

Nowo otwarty w Warszawie most nie ma podziału na ruch pieszy oraz rowerowy. To przemyślana decyzja – dzięki takiemu rozwiązaniu piesi mają być bardziej bezpieczni. - Gdybyśmy wyznaczyli tutaj pas rowerowy, mogliby się niektórzy naprawdę porządnie rozpędzić - mówił Trzaskowski.

Prezydent Warszawy podkreślał także, że nie dało się przedłużyć mostu tak, by przechodził na drugą stronę Wisłostrady. Jak zaznaczył, „musiałby być on wówczas jeszcze wyższy". - Uznaliśmy, że tak będzie bezpieczniej. Dlatego, że w tym momencie to działa tak jak ciąg pieszy: to rowerzyści muszą uważać na pieszych, piesi mają absolutne pierwszeństwo — stwierdził Trzaskowski. 

Jak wygląda nowy most w Warszawie?

Otwarty w czwartek w Warszawie most jest jednopoziomowy i wspiera się na siedmiu podporach z żelbetu. Na lewym brzegu – przed ostatnim filarem – przeprawa poszerza się na dwie rampy, które zostały przerzucone nad bulwarami na wysokości chodnika Wybrzeża Kościuszkowskiego – czytamy na oficjalnej stronie internetowej miasta. Obiekt wykonano ze stali pokrytej farbą, która imituje kolor kortenu – jak zaznaczono, materiał i powłoka są odpowiednie ze względu na dużą wilgotność nad rzeką.

Nowy most rozciąga się na długość 452 m – pod tym względem stał się on jedną z najdłuższych tego typu przepraw na świecie. Szerokość konstrukcji wygiętej na kształt błyskawicy jest zmienna i w najwęższym punkcie wynosi 6,9 m, a nad nurtem rzeki rozszerza się do 16,3 m. Przed oddaniem do użytku miał przejść on testy obciążeniowe.

Czytaj więcej

Samorząd w DNA? Którzy wiceprezydenci walczą w wyborach samorządowych 2024

Nowy warszawski most łączy Śródmieście z Pragą. Z jednego brzegu Wisły na drugi można nim przejść w sześć minut – czytamy na stronie miasta. Poza funkcją komunikacyjną, obiekt ma także walory rekreacyjne – w dwóch miejscach linia konstrukcji przeprawy załamuje się. W tych „zagięciach” konstrukcja jest znacznie szersza, by piesi i rowerzyści mogli zejść na bok i bezpiecznie podziwiać widoki na Wisłę i Warszawę. Z myślą o osobach chcących odpocząć, konstrukcja została wyposażona w drewniane siedziska.

- Most pieszo-rowerowy odmieni również wygląd centrum stolicy – zbliżając do siebie śródmiejskie bulwary z Pragą. Jest to ważny etap projektu Nowe Centrum Warszawy, który podnosi jakość przestrzeni miejskich po obu stronach Wisły. Most pozytywnie wpłynie na funkcjonalność okolicy ul. Okrzei na Pradze. Trwają już prace projektowe, a po ich zakończeniu ulica ta i jej okolice całkowicie zmienią swój charakter – podkreśla prezydent Rafał Trzaskowski.

Prace przy budowie mostu rozpoczęły się w styczniu 2022 roku. Koszt jego budowy wyniósł około 120 mln złotych.

Podczas uroczystości otwarcia mostu pieszo-rowerowego łączącego oba brzegi Wisły, która odbyła się w czwartek w Warszawie, prezydent stolicy Rafał Trzaskowski zaznaczył, że nowy most w stolicy ”to piękny obiekt i nowa wizytówka Warszawy".

Warszawa: Otwarto nowy most pieszo-rowerowy. Łączy Śródmieście z Pragą

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
Wybory samorządowe 2024. Niektórzy kandydaci w II turze walczyli tylko ze sobą
Z regionów
Smart City: Jakie są wyzwania dla rozwoju technologicznego miast
Z regionów
Wójt, który wygrał wybory jednym głosem: U nas każdy głos się liczy
Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Koniec z wieloletnimi prezydentami i burmistrzami
Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Ilu posłów zostanie prezydentami?