Karolina Pilarczyk: Panowie mają problem z przegrywaniem z kobietą w motosportach

O tym, jak pozostać wierną sobie w dominującym, męskim świecie, jak przełamywać bariery i stereotypy i z determinacją walczyć o własne spełnienie i sukces, mówi Karolina Pilarczyk, pierwsza w Polsce i czołowa na świecie zawodniczka w zawodach driftingowych.

Publikacja: 15.04.2024 13:19

Karolina Pilarczyk: Udowodniłam, że kobiety też mogą z sukcesami rywalizować w tej dyscyplinie sport

Karolina Pilarczyk: Udowodniłam, że kobiety też mogą z sukcesami rywalizować w tej dyscyplinie sportu.

Foto: Archiwum prywatne

Mówią o tobie: „Królowa polskiego driftu”. Co to właściwie znaczy?

Karolina Pilarczyk: Jestem kierowcą driftingowym, a drifting jest stosunkowo nową dyscypliną motosportową, która cały czas się rozwija, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Drifting wyróżnia się tym, że jest niezwykle widowiskowy i fascynujący nie tylko dla kierowców, ale też dla publiczności. Wyróżnia go precyzyjna jazda poślizgami. Precyzja jest tu słowem kluczowym: kiedy kierowca, kolokwialnie mówiąc, „pali gumę”, czy wprowadza auto w poślizg, a następnie je z poślizgu wyprowadza, to jeszcze nie jest drifting. Istotą jest dokładność i powtarzalność wykonania manewru. Dlatego kładę duży nacisk na edukację w tej dziedzinie, podkreślając, że o profesjonalnym driftingu możemy mówić tylko wtedy, gdy precyzja łączy się z kontrolą. A jeżeli chodzi o „Królową polskiego driftu” – jestem pierwszą kobietą w Polsce, która zajęła się tym sportem na poważnie i zaczęła regularnie startować w zawodach. Przecierałam szlaki i udowodniłam, że kobiety też mogą z sukcesami rywalizować w tej dyscyplinie. To dla mnie ogromny zaszczyt, kiedy dziewczyny mi mówią, że jestem ich inspiracją i idą moimi śladami.

Pozostało 95% artykułu

Dostęp do artykułu wymaga aktywnej subskrypcji!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Wywiad
Polka na obczyźnie Beata Roussel. Po 40 i diagnozie autyzmu została kulturystką
Wywiad
Dyrektor generalna UNICEF Polska o work-life balance: Ja żyję pracą
Wywiad
Paula Wolecka z teamu Igi Świątek o tym, co najważniejsze w budowaniu marki osobistej
Wywiad
Iza Kuna: Romans może trwać i 30 lat
Wywiad
Dr n. med. Justyna Dąbrowska-Bień: Mężczyźni nie chcą przekazywać swojej wiedzy kobietom chirurgom