Udane testy transmisji danych laserem. Światłowodom wyrośnie groźny rywal

To może być jeden z technologicznych przełomów – naukowcom z prestiżowej szwajcarskiej uczelni ETH Zurich udało się stworzyć system, który umożliwia wysyłanie dużej ilości cyfrowych danych za pomocą promienia laserowego.

Publikacja: 26.06.2023 01:19

Na razie lasery najbardziej kuszą wojskowych (na zdjęciu testy Żeaznej Kopuły Izraela), ale mogą zna

Na razie lasery najbardziej kuszą wojskowych (na zdjęciu testy Żeaznej Kopuły Izraela), ale mogą znaleźć powszechne zastosowanie w telekomunikacji

Foto: Ministerstwo Obrony Izraela via Rafael ADS

W ramach testu przeprowadzono transmisję nad alpejską przełęczą Jungfraujoch. Próba zakończyła się sukcesem – wysyłane dane z prędkością kilkudziesięciu terabitów na sekundę dotarły do oddalonego o ponad 50 km komputera w Brnie. To, czego dokonali Szwajcarzy, może odmienić rynek telekomunikacji.

Laserowy system mógłby być wykorzystywany np. przez sieć satelitów komunikacyjnych znajdujących się na niskiej orbicie okołoziemskiej (Starlink od SpaceX stosuje znacznie słabsze fale radiowe). Konwencjonalne, drogie podmorskie kable internetowe przeszłyby w tej sytuacji do historii (szacuje się, że pojedynczy kabel głębinowy przez Atlantyk może kosztować setki milionów dolarów, a – jak podaje TeleGeography – obecnie na świecie aktywnych jest około 530 takich podmorskich połączeń i liczba stale rośnie).

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Technologie
Wystarczy impuls za 13 centów, by zniszczyć rój dronów. Nowa super broń Brytyjczyków
Technologie
Zamrażanie ma pozwolić na przywrócenie życia. Tylko trzeba dać sobie odciąć głowę
Technologie
„Ojciec chrzestny AI": Sztuczna inteligencja zabierze pracę. Stała kwota dla każdego
Technologie
Mocarstwa testują działa elektromagnetyczne. Spektakularna porażka Chin
Technologie
Naukowcy odkryli, jak usuwać „wieczne chemikalia”. Zaskakujące rozwiązanie z USA