35 lat wspierania ochrony zasobów naturalnych Polski

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) w 2024 roku obchodzi jubileusz 35-lecia. Fundusz nie ma odpowiednika w Europie, to jedyna w swoim rodzaju instytucja państwowa finansująca ekorozwój kraju.

Publikacja: 05.04.2024 09:00

W ciągu 35 lat istnienia NFOŚiGW podpisał z beneficjenta- mi ok. 550 tys. umów o wartości projektów

W ciągu 35 lat istnienia NFOŚiGW podpisał z beneficjenta- mi ok. 550 tys. umów o wartości projektów opiewających na niemal 300 mld zł, zasilając proekologiczne inwestycje pieniędzmi ze źródeł krajowych i zagranicznych

Foto: AdobeStock

Od 35 lat NFOŚiGW pozostaje liderem w kreowaniu i wdrażaniu programów proekologicznych, dysponując największym w Polsce potencjałem finansowym w tym zakresie. Fundusz został utworzony w okresie przemian ustrojowych w 1989 roku. Celem jego powołania była odpowiedź na ówczesne wyzwania związane z koniecznością usunięcia skutków ogromnej degradacji środowiska i wieloletnich zaniedbań w sferze polityki ekologicznej państwa.

Przez pierwsze dekady działania NFOŚiGW skupiał się na cofaniu niekorzystnych zmian w otoczeniu oraz finansowaniu podstawowych inwestycji w sferze ochrony środowiska i gospodarki wodnej, związanych z nowym podejściem do ekologii. Potem jego rola ewoluowała wraz ze zmieniającymi się potrzebami gospodarki i społeczeństwa.

Pozostało 94% artykułu

Dostęp do artykułu wymaga aktywnej subskrypcji!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Surowce i Paliwa
Azoty i MOL istotnie zwiększają produkcję. Orlen też do nich dołączy
Surowce i Paliwa
Putin kopie pod Wielką Brytanią w Antarktyce. Do czego się dokopał?
Surowce i Paliwa
Amerykańscy nafciarze za Bidena prosperują. Ale przyszłość widzą w Trumpie
Surowce i Paliwa
Wielka Brytania rzuca wyzwanie Kremlowi. Chce wyprzeć rosyjski uran z Europy
Surowce i Paliwa
Rosyjski eksport paliw jak w pandemii. Coraz więcej uszkodzonych rafinerii