Co dzieje się z licencjami, gdy przedsiębiorca jest w upadłości?

Umowy licencji pozostają skuteczne po ogłoszeniu upadłości, ale postępowanie upadłościowe ma wpływ na prawa z nich wynikające. Istotne jest to, czy upadłość ogłaszana jest w stosunku do licencjodawcy, czy licencjobiorcy.

Zasady zgłoszeń wewnętrznych trzeba określić w procedurze

Procedurę whistleblowingową będą musiały wdrożyć wszystkie podmioty, które przekroczą próg 50 osób wykonujących pracę zarobkową. Ale sygnaliści będą też chronieni w mniejszych organizacjach.

Pozwy za "zielone kłamstwa". Firmy nie mogą już uprawiać ekościemy

Prawna definicja greenwashingu nie istnieje. Z bogatego orzecznictwa wynika jednak, że to jest nieuzasadnione przedstawianie produktu, usługi lub samego przedsiębiorcy jako wywołującego pozytywny lub neutralny wpływ na środowisko - mówi adwokat Joanna Affre.

Transfer nieruchomości obciążonej hipotecznie – skutki dla wierzyciela

Zaspokojenie z nieruchomości przez wierzyciela zarówno pauliańskiego, jak i hipotecznego, następuje w drodze sprzedaży likwidacyjnej.

Licencja na program komputerowy – możliwości i ryzyka

Przedsiębiorca koniecznie musi mieć świadomość niebezpieczeństw, ale i korzyści, związanych z wyborem jednego z kilku modeli pozyskiwania oprogramowania na potrzeby własnej działalności. Ewentualna potrzeba zmiany oprogramowania w przyszłości może się okazać kosztowna, a w krótkim czasie niewykonalna.

Druga szansa dla firm w tarapatach, czyli restrukturyzacja zapobiegawcza

Firmy zagrożone upadkiem będą mogły skorzystać z systemu wczesnego ostrzegania, o ile zostanie on właściwie zbudowany – przewiduje Paweł Kuglarz, radca prawny, ekspert Komisji Europejskiej ds. upadłościowych.

Od dziś obowiązek blokady SMS dla operatorów. Chodzi o phishing i inne oszustwa

Część przepisów ustawy o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej, obowiązującej od 25 września 2023r., wchodzi dzisiaj w życie. Od teraz operatorzy muszą chronić nas przed phishingiem i smishingiem w wiadomościach SMS.

Sprawozdanie finansowe spółki w likwidacji

Pomimo zaistnienia przesłanek do rozwiązania spółki i otwarcia likwidacji, to kierownictwo w dalszym ciągu zobowiązane jest do spełniania szeregu obowiązków rachunkowych oraz księgowych, a w tym między innymi do sporządzenia, zatwierdzenia i złożenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z działalności spółki po każdym zakończonym roku obrotowym.

Nowy tryb łączenia spółek budzi kontrowersje podatkowe

Celem wprowadzenia nowego trybu łączenia spółek było uproszczenie procesów łączeniowych w ramach tej samej grupy kapitałowej. Jego wprowadzenie nie zostało jednak prawidłowo skorelowane ze zmianami w prawie podatkowym.

W przetargach za dużo towarów spoza Unii

Od 18 lat nie doprecyzowano w przepisach, w jaki sposób dokumentować pochodzenie produktów objętych ofertą ani jak ustalać udział tych pochodzących spoza Unii.

To ustawa decyduje komu można nadać NIP

Współwłasności nieruchomości, która nie jest wspólnotą mieszkaniową ani spółką, nie może być nadany własny Numer Identyfikacji Podatkowej (NIP).Ustawowy katalog uprawnionych do jego nadania jest wyczerpujący, a współwłasności zwykłej w nim nie ma.

Czy można opatentować program komputerowy?

Stanowisko organów orzeczniczych o dopuszczalności patentowania programów komputerowych zmieniało się na przestrzeni lat, w kierunku coraz szerszej liberalizacji.

Jak wyznaczyć inspektora ochrony danych – poradnik

Wyznaczenie inspektora ochrony danych w organizacji wymaga nie tylko sporządzenia i udokumentowania procedur dotyczących jego funkcjonowania, ale także podjęcia czynności formalnych, takich jak skierowanie zawiadomienia do organu nadzorczego czy publikacja danych kontaktowych inspektora. Brak realizacji tych obowiązków stanowi naruszenie przepisów RODO – dostrzegane i karane przez europejskie organy nadzorcze.

Wrócą dwie niedziele handlowe? Projekt ustawy trafił do Sejmu

Polska 2050 Szymona Hołowni złożyła w Sejmie projekt ustawy w sprawie przywrócenia dwóch niedziel handlowych. Handel będzie dopuszczalny w pierwszą i trzecią niedzielę miesiąca - zakłada projekt.

Zgłoszenie o naruszeniu może od razu wyjść na zewnątrz

Sygnalista będzie miał prawo wyboru, czy skorzystać z wewnętrznego, czy zewnętrznego kanału zgłoszenia zauważonych nieprawidłowości. Ograniczona będzie natomiast możliwość ujawnienia publicznego.

Firmy remontowe i deweloperzy będą musiały segregować odpady budowlane

Po dwuletnim poślizgu przepisy wejdą w życie od 1 stycznia 2025 r.

Nowe mechanizmy ochronne wierzycieli w ramach nowelizacji KSH

Dnia 15 września 2023 r. weszła w życie istotna Kodeksu Spółek Handlowych (dalej „KSH”), wprowadzająca nowe regulacje związane z krajowymi oraz transgranicznymi procesami reorganizacyjnymi spółek, jak również nowe mechanizmy ochronne wierzycieli.

Postępowania przetargowe zostaną skrócone i uproszczone

Kompetencje firm starających się o wykonanie zamówienia publicznego mają być weryfikowane na podstawie odpowiednich certyfikatów.