Nieład po Polskim Ładzie nie do końca posprzątany

Reforma zwana Polskim Ładem zaszkodziła milionom podatników – twierdzi NIK. Szkodzi nadal – dodają eksperci.

Trzydzieści transakcji na Allegro to nie musi być biznes. Nowy podatek z unijnej dyrektywy?

Handlujesz w internecie? Fiskus się o tym dowie i może cię uznać za przedsiębiorcę. Ale ci, którzy sprzedają ubrania po dzieciach albo przeczytane książki, powinni spać spokojnie.

Nadpłaciłeś składkę zdrowotną? Fiskus zgadza się na ulgę

Przedsiębiorca, który jeszcze przed Polskim Ładem zapłacił na zapas składki zdrowotne, może złożyć korektę zeznania i odliczyć je od podatku.

Wykładnia przepisów fiskusa powoduje niepewność w rodzinnym biznesie

Regulacje podatkowe dotyczące fundacji rodzinnych, które początkowo wydawały się bardzo korzystne, w wyniku negatywnej wykładni fiskusa powodują coraz większą niepewność.

Wynajęty pokój można rozliczyć w kosztach firmy. Jest interpretacja

Przedsiębiorca zaliczy do kosztów uzyskania przychodów wydatki na wynajęcie lokalu w mieście, w którym wykonuje usługi dla klienta. Interpretacje fiskusa są pozytywne.

Fiskus ogranicza ulgę na darowizny kościelne

Ustawa kościelna pozwala odliczać darowizny na działalność charytatywno-opiekuńczą Kościoła Katolickiego. Ale skarbówka wyklucza z ulgi przedsiębiorców na liniowym PIT.

Wnoszenie majątku do fundacji rodzinnej warto dobrze przemyśleć

Sposób wniesienia majątku do fundacji rodzinnej jest w praktyce jednym z kluczowych kroków, który należy starannie przeanalizować i zaplanować biorąc pod uwagę jego konsekwencje podatkowe.

Rata leasingowa samochodu osobowego jako koszt w PIT

Część odsetkowa opłaty wynikającej z umowy leasingu samochodu osobowego, w przeciwieństwie do części kapitałowej opłaty, stanowi w całości koszt uzyskania przychodów podatnika podatku dochodowego od osób fizycznych.

Preferencje WHT dla spółek holdingowych – ułatwienie czy pułapka?

Z dotychczasowego podejścia Lubelskiego Urzędu Skarbowego wynika, że zagraniczne spółki holdingowe zostały w praktyce pozbawione możliwości uzyskania opinii o stosowaniu preferencji WHT. W związku z tym, zarówno polscy płatnicy dokonujący takich płatności, jak i same zagraniczne spółki holdingowe, stoją przed wyzwaniem jak postąpić w przypadku zastosowania obowiązkowego mechanizmu poboru podatku u źródła (WHT).

Chcesz kupić spółkę – skorzystaj z ulgi konsolidacyjnej

Konsolidacja to naturalny proces w gospodarce, prowadzący do wzrostu konkurencyjności przedsiębiorstw na rynku, wykorzystywany w celu osiągnięcia koncentracji kapitału, czy też korzyści skali. Aby ułatwiać ekspansję inwestycyjną polskich firm, ustawodawca przewidział możliwość preferencyjnego traktowania kosztów poniesionych w związku z przejmowaniem innych podmiotów – ulgę konsolidacyjną.

Wyceny na potrzeby rachunkowe w cenach transferowych

Jednym z kluczowych elementów dokumentacji cen transferowych, i tym samym najbardziej czasochłonnym oraz trudnym do przygotowania, jest analiza cen transferowych. Polskie przepisy wskazują pięć standardowych metod, które mogą zostać zastosowane w celu weryfikacji cen transferowych.

Czy usługa nauczania obcokrajowców języka polskiego jest zwolniona z VAT

Język polski względem obcokrajowców należy zakwalifikować, na gruncie VAT, jako język obcy. Usługa nauczania tego języka przez szkoły językowe będzie czynnością zwolnioną z VAT.

Opłaty za niewłaściwe parkowanie przychodem kasowym

Przychód z tytułu otrzymanych opłat dodatkowych za naruszenie regulaminu parkingowego powinien być rozpoznawany przez podatnika w momencie zaksięgowania wpłaty na rachunku bankowym, tj. w dniu otrzymania zapłaty.

Zwolnienia z akcyzy od samochodów. Kogo będą dotyczyć? MRiT szykuje deregulację

Samochody osobowe do testów w centrach badawczo-rozwojowych mają być zwolnione z akcyzy.

Minister finansów zapowiada ważną zmianę dla polskich firm. Chodzi o VAT

Limit obrotów, który obliguje do rozliczania VAT ma wzrosnąć z 200 do 240 tys. zł - ogłosił w Radiu ZET minister finansów Andrzej Domański.

Fiskus jest pierwszy do rachunku VAT. Syndyk dopiero po nim

Skarbówka nie musi przekazywać syndykowi pieniędzy z konta do split payment, jeśli przedsiębiorca jest jej coś winien.

Granica między majątkiem fundacji rodzinnej a jej fundatora

Każde mienie fundatora, z którego swobodnie korzysta on lub jego rodzina, nie powinno być wnoszone do fundacji rodzinnej. Istnieje ryzyko opodatkowania świadczenia polegającego na korzystaniu z takich aktywów.

Fiskus akceptuje sprzedaż za złotówkę

Spółka może rozliczyć w kosztach CIT wydatki na wycieczki i bony oferowane za symboliczną kwotę uczestnikom akcji promocyjnej.