Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety

Koszty sporządzenia notarialnego aktu poświadczenia dziedziczenia dla obywatela są porównywalne z kosztami sądowymi i w żadnym wypadku nie można ich uznać za wygórowane – wskazuje Szymon Kołodziej, notariusz, do niedawna rzecznik prasowy Krajowej Rady Notarialnej.

Nadchodzi rewolucja w testamentach. Resort Bodnara przedstawił szczegóły

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad zmianami w prawie spadkowym. Dotyczą one m.in. przesłanek sporządzenia testamentu ustnego, uregulowania testamentu wojskowego w Kodeksie cywilnym oraz rozszerzenia katalogu podmiotów, które nie mogą być świadkami testamentu.

Jeden sędzia orzeka o spadku. Uchwała trzech sędziów Sądu Najwyższego

Apelację w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku rozpatruje sąd w składzie jednego sędziego, niezależnie od wartości dziedziczonego majątku.

Od czego liczyć zachowek? Jest ważny wyrok Sądu Najwyższego

Dość łatwo można określić jaki procent spadku wynosi należny zachowek, ale trudniej wskazać od jakiej podstawy go liczyć.

Testamenty ustne pod ściślejszym nadzorem. MS planuje innowacyjne zmiany

Większe rygory dla testamentów ustnych, z drugiej strony pomysł ostatniej woli w formie nagrania – to plany Ministerstwa Sprawiedliwości.

Sąd Najwyższy o odwołaniu darowizny. Ważne terminy

Darowiznę można odwołać z powodu rażącej niewdzięczności obdarowanego. Ale tylko przez rok od jego ekscesów.

SN o wycenie schedy: darowiznę szacujemy według dnia darowania

Wartość darowizny doliczanej do spadku, np. działki, szacuje się według stanu z dnia darowania, a nie późniejszego przeznaczenia. Sąd Najwyższy się wypowiedział.

Czy pracodawca musi opodatkować prezent dla pracownika na Wielkanoc?

Pracodawca nie musi potrącać zaliczek na PIT od upominków dla pracowników z okazji Świąt Wielkanocnych. Jeśli są sfinansowane z funduszu socjalnego, zastosuje zwolnienie z podatku. Jeśli to darowizna, nie podlega pod ustawę o PIT.

Fiskus nie opodatkuje rodzinnej darowizny. Jest jeden ważny warunek

Rodzinne darowizny są zwolnione z podatku. Trzeba jednak pamiętać o formalnościach, zwłaszcza że przelew musi trafić na konto obdarowanego. Inaczej skarbówka zakwestionuje ulgę.

Czy Ukrainiec może dziedziczyć majątek w Polsce na ukraińskich zasadach?

Sąd Najwyższy ma definitywnie rozstrzygnąć, czy obywatele Ukrainy mieszkający w Polsce mogą wybrać ukraińskie prawo jako podstawę dziedziczenia mieszkania znajdującego się na polskiej ziemi.

Notariusz: Odrzucanie spadków wciąż z pułapkami na obywateli

Przy odrzucaniu spadku przez rodzeństwo, ich zstępnych czy kuzynostwo możliwości ustalenia, że poprzedzające osoby złożyły już oświadczenia, są bardzo ograniczone – ocenia dr Marcin Margoński, notariusz w Krapkowicach.

Sąd Najwyższy: testamentu lepiej nie spisywać na kilku kartkach

Testament napisany na więcej niż jednej stronie papieru może być ważny, ale musi on prezentować spójną treść, a każda strona musi być podpisana.

Pół roku na zgłoszenie spadku skarbówce. Od kiedy liczyć termin?

Najbliższa rodzina nie zapłaci podatku od spadku, np. od dziedziczonego mieszkania, pod warunkiem zgłoszenia spadku fiskusowi. Potrzebny jest do tego formularz SD-Z2. Od kiedy liczyć termin, żeby być zwolnionym z daniny?

Kto może podważać postanowienie spadkowe. SN rozstrzygnął wątpliwości

O wznowienie sprawy spadkowej może występować wiele osób, ale tylko te, na których prawa lub obowiązki dany spadek aktualnie wpływa.

Darowała co miała wnuczce. Czy syn ma prawo do zachowku

Czy darowizna sprzed 10 lat dla dalszego krewnego podlega rozliczeniu spadkowemu z bliższym krewnym, który nie dostał nic w spadku?

Spadkobierców firmy nie można różnicować. Nieprzedsiębiorcy przysługuje VAT

Korekta deklaracji i zwrot nadpłaty, które powstały wskutek orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego lub Trybunału Sprawiedliwości UE jest prawem majątkowym. Przysługuje nie tylko spadkobiercom, którzy kontynuują działalność gospodarczą spadkodawcy.

Fiskus radzi, jak nie płacić podatku od spadków i darowizn

Rodzinnym majątkiem nie trzeba dzielić się ze skarbówką. Musimy jednak pamiętać o formalnościach. Mieszkanie po babci, pieniądze od ojca, samochód od brata – czy spadki i darowizny w najbliższej rodzinie trzeba opodatkować?

Sąd rozstrzygnie spór między córką i wdową po Grzegorzu Ciechowskim

Najstarsza córka Grzegorza Ciechowskiego, lidera Republiki chce wywalczyć prawo do udziału w zyskach z twórczości ojca i nie zgadza się, by matka kolejnych dzieci artysty pozostała jedyną ich beneficjentką.