Dziennikarz "Weszło" zwolniony za plagiat. Stanowski: narobił głupot, musi odpokutować

Krzysztof Stanowski zwolnił dziennikarza Dominika Piechotę, którego w ostatnich dniach użytkownicy X/Twittera oskarżyli o plagiat. Mężczyzna miał naruszać prawa autorskie, kopiując lub tłumacząc fragmenty innych artykułów, nie podając przy tym źródeł.

TVP pozywa TV Republikę za naruszenie praw autorskich do programu "Jedziemy"

Telewizja Publiczna domaga się zapłaty odszkodowania za naruszenie ich praw oraz z tytułu nieuczciwej konkurencji, wydania bezprawnie uzyskanych korzyści, przeprosin i zapłaty na cel społeczny. Suma roszczeń sięga miliona złotych.

Jacek Dubois: Dusza adwokata i duch prawa

Jako ludzie czujemy i mamy w sobie empatię. Czy to pozwoli nam wygrać z programem, który w kilka sekund przeanalizuje materiał dowodowy i skonfrontuje go z przepisami i orzecznictwem?

AI do celów komercyjnych nie powinna naruszać cudzych praw

Obowiązujące w Unii Europejskiej prawo oraz orzecznictwo dokładnie nie precyzują, jakie ograniczenia wynikają z wykorzystania sztucznej inteligencji, w tym jakie są skutki bezprawnych działań.

Wysyłasz życzenia wielkanocne? Uważaj na prawo autorskie

Co prawo autorskie mówi o wysyłaniu życzeń wielkanocnych cudzego autorstwa? Czy możemy bez problemu wysyłać dowolne wielkanocne obrazki lub wierszyki pobrane z Internetu poprzez Facebooka, X/Twittera czy Messengera albo SMS?

Naiwność pomaga AI wyłudzać nasze dane

Ponad 40 proc. badanych, którzy korzystali z generatywnej AI, uważa, że zawsze podaje ona prawdziwe i bezstronne informację. Tymczasem sztuczna inteligencja jest coraz częściej używana przez internetowych oszustów, by wykraść nasze dane i pieniądze.

Czy można opatentować program komputerowy?

Stanowisko organów orzeczniczych o dopuszczalności patentowania programów komputerowych zmieniało się na przestrzeni lat, w kierunku coraz szerszej liberalizacji.

Koncerny blokują sztuczną inteligencję. Powodem prawo autorskie

Koncerny, chcące zabezpieczyć swoje treści przed sztuczną inteligencją, wzięły sprawy we własne ręce. Ze względu na prawa autorskie, Amazon, The New York Times, CNN, Reuters i inni decydują się na zakazywanie wstępu algorytmom AI na swoje strony.

Łukasz Guza: Cyfrowość w ryzach

Może niepokoić, że państwo tak długo zwleka ze skuteczną obroną obywateli przed arbitralnymi decyzjami technologicznych gigantów. Chodzi przecież o podstawowe wolności.

Piotr Andrzejewski: Okiełznać rynek sztucznej inteligencji

Organy ochrony konkurencji sprawdzają zagrożenia wynikające m.in. z tego, że tylko największe firmy mają zasoby do rozwijania nowych narzędzi AI – mówi Piotr Andrzejewski, radca prawny z kancelarii SMM Legal w rozmowie z Szymonem Cydzikiem.

Michał Kruk: AI i patenty. Konsekwencje na przyszłość

Sztuczna inteligencja już pomaga przeszukiwać rejestry znaków towarowych i oceniać zasadność opatentowania wynalazku. Jak radzą sobie z tymi wyzwaniami poszczególne kraje?

Kto i jak ma pilnować wykonania konstytucji internetu

Koordynatorem ds. usług cyfrowych będzie prezes UKE. Tak wynika z projektu polskiej ustawy mającej umożliwić realizację przepisów DSA.

Nowelizacja prawa autorskiego. Sztuczna inteligencja wraca do łask

Przeciwnicy rozwoju rodzimej sztucznej inteligencji, którzy otrąbili zwycięstwo nad nową technologią, mają powody do zmartwień – nowa wersja projektu nowelizacji prawa autorskiego zezwala algorytmom AI na eksplorację tekstów i danych w Internecie.

Sztuczna inteligencja jednak spenetruje polskie teksty i dane

Prace nad nowelizacją prawa autorskiego trwają. W projekcie, przesłanym w czwartek 14.03 do Komitetu do Spraw Europejskich, uwzględniony zostanie tzw. dozwolony użytek na rzecz algorytmów sztucznej inteligencji. Chodzi o eksplorację tekstów i danych.

Ochrona praw osób kontra sztuczna inteligencja

Decyzje określane jako systemy wysokiego ryzyka nie mogą być podejmowane w sposób całkowicie zautomatyzowany – konieczny jest udział człowieka.

Kupowanie podróbek i ochrona zasobów intelektualnych firm – Konferencja Lewiatana

Wyzwania związane z nowym prawem własności intelektualnej, podróbkami produktów w handlu online to tematy 3. edycji konferencji „Własność intelektualna w dobie zmian. Innowacje, kreatywność, ochrona” organizowanej przez Konfederację Lewiatan.

Ważny wyrok polskiego sądu. Chodzi o usuwanie treści i blokowanie na Facebooku

Zdaniem sądu Meta naruszyła dobra osobiste Społecznej Inicjatywy Narkopolityki, poprzez usunięcie jej kont, stron i grup na Facebooku i Instagramie. Sąd nakazał ich przywrócenie oraz publikację przeprosin na tych portalach.

Sztuczna inteligencja firmy NVIDIA naruszyła prawa autorskie? Pozew trzech pisarzy

Trzech pisarzy złożyło w Sądzie Federalnym w Kalifornii pozew, w którym zarzucają technologicznemu gigantowi naruszenie ich praw autorskich z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.