Jak zaprojektować aplikację mobilną w zgodzie z RODO?

Aplikacja mobilna to obecnie najskuteczniejszy sposób kontaktu biznesu z konsumentem. Przedsiębiorcy, którzy dostarczają aplikacje mobilne muszą zapewnić, by działały one zgodnie z prawem, a w szczególności z przepisami o ochronie danych osobowych.

Terroryzm w sieci. ABW zobowiąże do usuwania groźnych treści

Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego będzie zobowiązał do usuwania ze stron internetowych treści o „charakterze terrorystycznym” albo zablokowania dostępu do nich.

Rosyjscy cyberprzestępcy z nowym Pegasusem? Apple alarmuje

Jak twierdzą twórcy oprogramowania szpiegującego, jest ono lepsze od zwykłego Pegasusa i niemożliwe do podrobienia. Pozwala ono na łatwe identyfikowanie i korzystanie z luk w systemie, by następnie „wkraść" się do wnętrza urządzenia.

Epidemia plagiatów i pechowy premier Norwegii. Tym razem padło na minister zdrowia

Wszystko zaczęło się od wewnętrznego śledztwa jednej z norweskich uczelni. Teraz już wiemy, że norweska minister zdrowia Ingvild Kjerkol straciła tytuł magistra, a w przyszłości - najpewniej funkcję w rządzie.

Covid wstrzymał wypłatę tantiem? Sąd Najwyższy orzeknie

Sąd Najwyższy bada, czy wstrzymane ustawą antycovidową pobieranie wynagrodzeń przez organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi oznacza tylko ich odroczenie, czy zwolnienie z nich.

Tomasz Pietryga: Cień AI nad Temidą

Sztuczna inteligencja (AI) może być dla wymiaru sprawiedliwości wybawieniem, ale też przekleństwem. Warto to przemyśleć. Byle szybko, bo już czas.

Ewa Szadkowska: Konsultacje, głupcze!

Nawet najlepiej zaprojektowane przepisy mogą nie sprawdzić się w praktyce. Dlatego tak ważne jest, by dyskutować do upadłego przed ich uchwaleniem.

Rafał Sikorski: Nie chodzi tylko o tantiemy za streaming

Prawo autorskie wymaga wyważania interesów twórców i wykonawców, konsumentów oraz przedsiębiorców. Mam wrażenie, że umyka to uczestnikom debaty na temat wdrożenia dyrektywy 2019/790.

AI Act: czy przetwarzanie biometryczne będzie nadal możliwe

Przed wejściem w życie rozporządzenia UE w sprawie sztucznej inteligencji firmy będą musiały zwiększyć rozwiązania dotyczące ochrony i powiązać je z odpowiedzialnością.

Kiedy powstają prawa własności intelektualnej

Gdy dane prawo własności intelektualnej wymaga zgłoszenia go do rejestracji, dochodzenie roszczeń za jego naruszenie jest uzależnione przede wszystkim od wiedzy o tym zgłoszeniu albo możliwości uzyskania jej przez naruszyciela.

Elon Musk odpowie za kwestionowanie decyzji sądu ws. kont na X

Brazylijski sędzia Alexandre de Moraes wszczął dochodzenie w sprawie Elona Muska za kwestionowanie nakazu zablokowania skrajnie prawicowych kont na platformie X.

List do premiera. Sztuczna inteligencja kontra twórcy, dziennikarze i wydawcy

List do premiera Tuska podpisali i wystosowali przedstawiciele siedmiu organizacji wydawców, dziennikarzy i twórców. W apelu sprzeciwiają się oni obecnemu kształtowi nowelizacji prawa autorskiego, faworyzującego sztuczną inteligencję.

Rammstein oskarżony o plagiat. Zespół stanie przed sądem za naruszenie praw autorskich

Sprawa plagiatu, którego miał rzekomo dopuścić się zespół Rammstein, ciągnie się dalej. Zespół Ninja Cyborg złożył apelację przed sądem w Paryżu, powołując się na opinię biegłego.

Dziennikarz "Weszło" zwolniony za plagiat. Stanowski: narobił głupot, musi odpokutować

Krzysztof Stanowski zwolnił dziennikarza Dominika Piechotę, którego w ostatnich dniach użytkownicy X/Twittera oskarżyli o plagiat. Mężczyzna miał naruszać prawa autorskie, kopiując lub tłumacząc fragmenty innych artykułów, nie podając przy tym źródeł.

TVP pozywa TV Republikę za naruszenie praw autorskich do programu "Jedziemy"

Telewizja Publiczna domaga się zapłaty odszkodowania za naruszenie ich praw oraz z tytułu nieuczciwej konkurencji, wydania bezprawnie uzyskanych korzyści, przeprosin i zapłaty na cel społeczny. Suma roszczeń sięga miliona złotych.

Jacek Dubois: Dusza adwokata i duch prawa

Jako ludzie czujemy i mamy w sobie empatię. Czy to pozwoli nam wygrać z programem, który w kilka sekund przeanalizuje materiał dowodowy i skonfrontuje go z przepisami i orzecznictwem?

AI do celów komercyjnych nie powinna naruszać cudzych praw

Obowiązujące w Unii Europejskiej prawo oraz orzecznictwo dokładnie nie precyzują, jakie ograniczenia wynikają z wykorzystania sztucznej inteligencji, w tym jakie są skutki bezprawnych działań.

Wysyłasz życzenia wielkanocne? Uważaj na prawo autorskie

Co prawo autorskie mówi o wysyłaniu życzeń wielkanocnych cudzego autorstwa? Czy możemy bez problemu wysyłać dowolne wielkanocne obrazki lub wierszyki pobrane z Internetu poprzez Facebooka, X/Twittera czy Messengera albo SMS?