Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów Sądy i trybunały

Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów

Sejm przeprowadził w środę pierwsze czytanie dwóch projektów reformujących Trybunał Konstytucyjny. PiS i Konfederacja domagają się ich odrzucenia.

Prawnicy

Nagły zwrot ws. nowego dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury

Paweł Krekora: Czy na ustawę frankową rzeczywiście jest za późno?

Przerzucenie całości problemu frankowego na sądy oznacza, że uporamy się z nim może dopiero w ciągu kilkunastu lat. Nie napawa to nikogo optymizmem. Czy to nie za późno?

Maria Szczepańska: Można „celować” w sędziego, który statystycznie nie odmawia

Warto wprowadzić mechanizmy, które m.in. umożliwią odroczenie rozpoznania wniosku o tymczasowe aresztowanie lub rozpoznawanie go przez sąd w rozszerzonym składzie.

Jarosław Gwizdak: Trzy dobre rzeczy

Drugi tydzień kwietnia 2024 r. przyniósł mi trzy interesujące wydarzenia, które wpisuję do felietonowego pamiętnika - o tym, czego dokonał Tomasz Zieliński ws. systemu losowego przydziału spraw (SLPS) pisze Jarosław Gwizdak.

Czy leci z nami pilot?

Wystarczy wmówić sobie i opinii publicznej, że wola narodu wyrażona w wyborach wystarczy.

Rien ne va plus

Losowanie spraw w sądach jest niekonstytucyjne i nietransparentne

Brunon Hołyst: Przestępczość rządzi się swoimi prawami

Samo obniżanie i podwyższanie kar nic nie da. Trzeba mieć wizję szerszych zmian – mówi prof. Brunon Hołyst, specjalista ds. kryminalistyki i kryminologii.

Może jednak jednolite stanowisko sędziowskie?

Wszyscy sędziowie byliby sędziami sądów powszechnych, z jednakowym statusem.

Jacek Dubois: Rzecz o bezradnym prokuratorze

Większość wniosków o tymczasowe aresztowanie nie jest ustawową koniecznością, tylko przejawem mody wykreowanej przez poprzedniego prokuratora generalnego.

Losowanie ławników, czyli ślepy los zamiast polityki

Losowanie zwiększyłoby autorytet ławników, stając się dodatkową gwarancją konstytucyjnej zasady udziału czynnika społecznego w wymiarze sprawiedliwości.

Marek Domagalski: Nie ma wytłumaczenia na sędziowską obstrukcję

Wyznaczone po ponad dwóch latach czekania posiedzenie Izby Cywilnej SN do rozpatrzenia kluczowych pytań frankowych generuje pytanie, czy „stara” część tej Izby znów odwlecze odpowiedzi.

RPO przestrzega przed niebezpiecznym precedensem. Chodzi o reset Trybunału

Unieważnienie przez aktualną parlamentarną większość polityczną części orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego, a także złożenie Prezesa TK z urzędu przed upływem kadencji mogłoby być niebezpiecznym precedensem - uważa rzecznik praw obywatelskich, prof. Marcin Wiącek.

Dagmara Pawełczyk-Woicka: Tak naprawdę pan minister skrzywdził moje koty

Nie pakuję się. Przyjęta przez Sejm ustawa, która zakłada skrócenie kadencji członków Krajowej Rady Sądownictwa, jest niekonstytucyjna – podkreśla Dagmara Pawełczyk-Woicka, przewodnicząca KRS.

Prokurator Ewa Wrzosek nie straci immunitetu. SN zakończył sprawę

Prokurator Ewa Wrzosek zachowa immunitet. Sąd Najwyższy umorzył we wtorek postępowanie o zgodę na pociągnięcie jej do odpowiedzialności karnej.

Zespół śledczy ds. Pegasusa rozwiązany. Jest już nowy, zbada więcej

Prokurator generalny Adam Bodnar rozwiązał dotychczasowy i powołał nowy zespół śledczy, który ma zbadać legalność, zasadność i prawidłowość wykorzystania oprogramowania Pegasus. Nowy zespół ma rozszerzony zakres postępowania. Poprowadzi je pięciu doświadczonych prokuratorów.

Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara

W środę ruszają prace Sejmu nad reformą Trybunału Konstytucyjnego. Plan Bodnara nie jest jednak bez wad. Rządzący biorą to pod uwagę.

Znów mniej chętnych na prawnicze egzaminy zawodowe

Już we wtorek prawie 3300 kandydatów na radców prawnych i adwokatów przystąpi do egzaminów, które zadecydują o zdobyciu prawa do wykonywania zawodu. Przed nimi cztery dni pisania. Zgodnie z wieloletnim trendem, chętnych znów jest mniej niż w 2023 r.

Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa

Jakkolwiek sensacyjnie brzmi wycofanie przez prokuraturę wniosku o uchylenie mojego immunitetu, tak jest to oczywista prawna konsekwencja poprzedniej, już prawomocnej decyzji Sądu Najwyższego – mówi Ewa Wrzosek, prokurator Prokuratury Rejonowej Warszawa-Mokotów.

SN wydał uchwałę ws. kosztów adwokackich w e-sądzie

Zmniejszenie roszczenia między e-sądem a zwykłym nie zmniejsza wysokości kosztów, a pośrednio wynagrodzenia prawnika.