Marek Kobylański: Dziś cisza wyborcza jest fikcją

Ciszę wyborczą należy dziś uznać tylko za symboliczny koniec kampanii wyborczej. Nie ma sensu utrzymywać przepisów o ciszy np. przed drugą turą wyborów samorządowych.

Tomasz Pietryga: Reksio z sekcji tajnej. W sprawie Pegasusa sędziowie nie są ofiarami służb

Adam Bodnar powinien przedstawić dane pokazujące, jaki procent wniosków o inwigilację, w tym Pegasusem, był akceptowany przez sędziów. Dołujące jest to, że wśród wydających zgodę byli sędziowie, którzy głośno zwracali uwagę na inne zagrożenia dla demokracji i praw obywatelskich.

Robert Gwiazdowski: Ideowość obrońców konstytucji

Obrońcy praworządności przedstawili „kompleksowy pakiet rozwiązań” określany potocznie mianem „naprawy TK”.

Jacek Czaja: Lustracja zwycięzcy konkursu na dyrektora KSSiP? Nieuzasadnione obawy

W obydwu tekstach trudno doszukać się merytorycznej analizy przebiegu konkursu na dyrektora KSSiP, natomiast uwagę autorów przykuła osoba zwycięscy w kontekście dotychczasowej ścieżki kariery. Tymczasem, obawy co do kompetencji Wojciecha Postulskiego są całkowicie nieuzasadnione.

Jakubowski, Gadecki: Archeolodzy kontra poszukiwacze skarbów. Kolejne starcie

Dopuszczenie do prowadzenia amatorskich poszukiwań zabytków powinno wiązać się z zapewnieniem procedur, które umożliwią realną kontrolę osób prowadzących poszukiwania i ograniczą do minimum zagrożenia.

Małgorzata Kurzynoga: Przepisy o luce płacowej wprowadzą rewolucję w ogłoszeniach o pracę

Informowanie przed rekrutacją o proponowanej pensji wraz z zakazem sprawdzania historii zarobków mogą przyczynić się do zwalczania nierówności w wynagrodzeniach.

Mikołaj Małecki: Tymczasowe aresztowanie ma być tymczasowe

Nasz projekt nowelizacji przepisów ma zapobiegać automatycznemu stosowaniu tego środka. Patologią jest m.in. brak należytego uzasadniania i weryfikacji, czy istnieje realne prawdopodobieństwo utrudniania konkretnego postępowania.

Anna Nowacka-Isaksson: Donos, położniczka i dorabianie

Lekarkę zwolniono z pracy za nielojalność, co wywołało falę protestów.

Maciej Gutowski, Piotr Kardas: Co wynik ostatnich wyborów wskazuje prawnikom?

Znalezienie balansu pomiędzy tym, co wynika z funkcji prawa i społecznymi oczekiwaniami, to być może najistotniejszy warunek ukształtowania stabilnego systemu prawnego, niezależnego od zmian politycznych.

Jarosław Gwizdak: Postawić krzyżyk. Na papierze

Wybory to nie tylko święto demokracji, ale też, niestety, przyczyna marnotrawienia ogromnych ilości papieru. Państwo mogłoby to zmienić, ma od czego zacząć.

Jacek Dubois: O trudnych relacjach z czwartą władzą

Adwokat broniący złodzieja nie staje się złodziejem.

Tomasz Justyński: Scheda po kombatancie należy się bez łaski

Świadczenie dla represjonowanych przez ZSRR ma charakter odszkodowawczy z wszystkimi konsekwencjami tego cywilnoprawnego charakteru. Także w dziedziczeniu.

Jakub Sewerynik: Sprawiedliwa wojna czy wyłącznie pokój

Uprawnione działania zbrojne też niosą cierpienie i krzywdę. Ale czy to oznacza, że jedynym rozwiązaniem jest poszukiwanie pokoju?

Robert Damski: Uprzedzam, niech się pan nie wysila

Majestat wymiaru sprawiedliwości przegrywa z logiką dłużnika.

Łukasz Guza: Polityka, osnowa prawa

Od tej pierwszej nie da się uciec, myśląc o reformie tego drugiego.

Kinga Smoleń: Putin byłby bezpieczny podczas spotkania z Erdoganem

Na terytorium Turcji nie obowiązuje nakaz aresztowania prezydenta Rosji. Z perspektywy prawa międzynarodowego zatrzymanie jest niemożliwe – tłumaczy dr Kinga Smoleń, adiunkt w Instytucie Stosunków Międzynarodowych UMCS.

Izabela Konopacka: Nie musieć rodzić na sali rozpraw, czyli jak ułatwić pracę prawniczkom

Paryska izba adwokacka chce ochrony dla ciężarnych prawniczek po tym, jak jedna z nich zaczęła rodzić na sali sądowej. Niestety polskie prawo też nie ułatwia im pracy – uważa Izabela Konopacka, prezydentka Federacji Adwokatur Europejskich.

Marek Domagalski: Wybory samorządowe stabilizują Polskę

Komentujący wybory samorządowe skupiają się na tym, która partia czy obóz traci, a który zyskał. Najwięcej zyskuje Polska i nie tylko lokalna.