Kwantowe chipy standardem w komputerach osobistych? IBM wieszczy rewolucję

Wiele wskazuje na to, że superkomputery, które dziś znajdują się głównie w instytucjach badawczych i wybranych ośrodkach naukowych, już niedługo staną się powszechne.

Publikacja: 15.11.2021 12:43

Kwantowe chipy standardem w komputerach osobistych? IBM wieszczy rewolucję

Foto: Fotorzepa, Franek Mazur Franek Mazur

Ich namiastkę będzie mógł mieć każdy w swoim domu, a to za sprawą nowych, zaawansowanych podzespołów, które mogłyby trafić do pecetów. Chodzi o kwantowe chipy, które już za dwa lata mają szansę stać się standardem. O takiej rewolucji mówi IBM. Koncern ogłosił właśnie, iż zaprojektował nowy układ do obliczeń kwantowych, który pozwoli przewyższyć klasyczne komputery – informuje Reuters.

IBM zapowiada, że do 2023 r. będzie w stanie zaprezentować „użytecznego komercyjnie” kwantowego PC. Na razie gigant opracował 127 kubitowy procesor kwantowy Eagle. Aby pojąć jego moc trzeba sobie wyobrazić, że wymaga on więcej klasycznych bitów niż znajduje się atomów w każdym człowieku na planecie.

Dostęp do artykułu wymaga aktywnej subskrypcji!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Komputery
Dyktator chwali się białoruskim laptopem. Ale coś tu nie gra
Komputery
Idealny laptop na nowe czasy
Komputery
Za miesiąc Microsoft uruchamia nowe Windows