Polacy w lepszych nastrojach konsumenckich. Ale plany zakupowe skromne

76 proc. Polaków spodziewa się dalszego wzrostu cen, zwłaszcza paliw, ale też rachunków za domowe media czy żywności. W efekcie wciąż większość nie planuje dużych wydatków jak choćby podróże zagraniczne czy zakup samochodu.

Członkini RPP Iwona Duda: Nie widzę szans na obniżki stóp procentowych w tym roku

Trudno znaleźć przestrzeń do obniżek stóp procentowych w 2024 roku, a start dyskusji o cięciach stóp mógłby nastąpić najwcześniej na koniec tego roku, oceniła członkini Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Iwona Duda w rozmowie z ISBnews.

Popyt konsumpcyjny w górę, inflacja w dół

Pomimo gwałtownego odbicia popytu konsumpcyjnego w Polsce inflacja ma szanse utrzymać się w trendzie spadkowym, stwarzając RPP przestrzeń do lekkiej obniżki stóp procentowych – uważają ekonomiści z PKO BP.

Ludwik Kotecki z RPP: Inflacja może wzrosnąć już w kwietniu-czerwcu

Choć inflacja konsumencka jest niska w lutym-marcu, może wzrosnąć do 7-8 proc. rok do roku lub nawet nieco wyżej w kwietniu-czerwcu – ostrzega członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Ludwik Kotecki.

Węgrzy znów tną stopy procentowe

Narodowy Bank Węgier obciął główną stopę procentową o 75 pb., do 8,25 proc. Słabszy forint wyraźnie skłonił go do wolniejszego tempa luzowania polityki.

Ogień i woda. Scenariusz PKO BP dla polskiej gospodarki

Pomimo gwałtownego odbicia popytu w polskiej gospodarce, inflacja ma szanse utrzymać się w trendzie spadkowym, nawet przy założeniu obniżki stóp procentowych – uważają ekonomiści z PKO BP.

GUS podał najnowsze dane o bezrobociu za luty. Rynek pracy wciąż silny

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w lutym 5,4 proc., tak samo jak w styczniu i nieco mniej niż rok wcześniej. Do urzędów pracy płynie coraz szerszy strumień ofert od pracodawców.

Joanna Tyrowicz z RPP: W Polsce są wciąż za niskie stopy procentowe

Główna stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego (NBP) powinna wynosić 7,75 proc. (wobec 5,75 proc. obecnie), ponieważ zgodnie z analizami, które przedstawiają analitycy NBP, nie wracamy z inflacją do celu "jeszcze bardzo długi czas"- uważa członkini Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Joanna Tyrowicz.

Stopy procentowe na świecie będą maleć, ale nie drastycznie

Banki centralne na świecie przygotowują się do obniżania stóp procentowych, po licznych podwyżkach w ramach walki z inflacją, ale nie spodziewają się powrotu do bardzo niskich stóp czy nawet ujemnych. A banki europejskie już zapomniały o kryzysie sprzed roku.

Szefowie firm w Niemczech w lepszych nastrojach

Nastroje szefów 9 tys. firm niemieckich poprawiły się w marcu, były też lepsze od przewidywań, ale nie na tyle, by uchronić gospodarkę przed kolejną recesją.

Turcja: główna stopa podwyższona do 50 procent

Bank Centralny Republiki Turcji niespodziewanie podniósł główną stopę procentową o 500 pb., do poziomu 50 proc. To pierwsza podwyżka dokonana pod rządami nowego prezesa banku, Fatiha Karahana.

Szwajcarski Bank Narodowy obciął stopy procentowe

Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) niespodziewanie obciął główną stopę procentową o 25 pb., do 1,5 proc. Powszechnie spodziewano się, że jej nie zmieni. SNB jest pierwszym spośród kluczowych banków centralnych, który w tym roku obniżył główną stopę.

Najnowsze dane GUS. W konsumpcji puściły hamulce. Rozpoczął się boom

Sprzedaż detaliczna towarów wzrosła w lutym o 6,1 proc. rok do roku, najbardziej od maja 2022 r., gdy popyt w polskiej gospodarce napędzał jeszcze napływ uchodźców z Ukrainy. Wygląda na to, że rozpoczęło się w końcu wyczekiwane odbicie konsumpcji.

Przeciętne wynagrodzenie to już prawie 8 tys. zł. Nowe dane GUS o rynku pracy

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w lutym o 12,9 proc. rok do roku, najbardziej od roku. Dzięki spadkowi inflacji, siła nabywcza przeciętnej płacy podskoczyła najbardziej w tym stuleciu.

Polski przemysł wciąż niedomaga. Nowe dane GUS

Produkcja sprzedana przemysłu w Polsce wzrosła w lutym o 3,3 proc. rok do roku, najbardziej od listopada 2022 r. Ale wydźwięk tych danych nie jest jednoznacznie optymistyczny.

Poprawiły się nastroje polskich konsumentów. Nowe dane GUS

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK) wzrósł o 0,3 pkt proc. m/m i wyniósł minus 12,3 pkt w marcu br., wynika z badań przeprowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Ceny producentów spadły bardziej niż zakładano. Nowe dane GUS

Ceny producentów spadły o 10,1% r/r w lutym br., zaś w ujęciu miesięcznym wzrosły o 0,1%, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Przełomowa decyzja Banku Japonii. Skończył z ujemnymi stopami procentowymi

Bank Japonii podwyższył stopy procentowe po raz pierwszy od 2007 roku. Mocno zmienił też zasady interwencji na rynku obligacji. Jego polityka nadal będzie jednak bardzo luźna.