Gospodarka USA rozczarowała. Słaby wzrost PKB w pierwszym kwartale Dane gospodarcze

Gospodarka USA rozczarowała. Słaby wzrost PKB w pierwszym kwartale

Gospodarka USA rozwijała się w pierwszym kwartale wolniej niż oczekiwano. Negatywną reakcję rynków w większym stopniu wywołał jednak wyższy od prognoz kwartalny odczyt inflacji PCE.

Gospodarka

Niepokojący bezruch w inwestycjach nad Wisłą

Wzrost cen grilla zawstydza inflację. Co podrożało najbardziej

Najbardziej podrożały sosy, marynaty i przyprawy. Na zorganizowanie jednego spotkania przy grillu podczas majówki dwie trzecie Polaków chce wydać do 150 zł.

Afera w rządzie Ukrainy. Minister podejrzany o kryminalny proceder

Urzędujący minister rolnictwa Ukrainy jest podejrzany o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, która zawłaszczała państwowe grunty rolne. Proceder przerwała wojna. I awans głównego podejrzanego.

Węgrzy znów obniżyli stopy procentowe

Narodowy Bank Węgier obniżył główną stopę procentową o 50 pb., do poziomu 7,75 proc. Taka obniżka była wcześniej prognozowana przez analityków.

Mniejsza szara strefa. Ale rynku alkoholi to nie dotyczy

Po kilku latach wzrostu, w 2024 r. udział szarej strefy w polskiej gospodarce skurczy się i osiągnie poziom 18,5 proc. PKB – szacuje Instytut Prognoz i Analiz Gospodarczych.

20 lat Polski w UE. Dostęp do unijnego rynku ważniejszy niż dotacje

Dzięki przystąpieniu 20 lat temu do Wspólnoty Polska uzyskała dostęp do rynku liczącego 450 mln mieszkańców i strefy gospodarczej wytwarzającej ponad 14 proc. światowego PKB.

Polska w piątce krajów UE o najwyższym deficycie. Będzie reakcja Brukseli

Dziura w sektorze finansów publicznych w minionym roku wyniosła 5,1 proc. PKB, gorzej było tylko w czterech krajach UE. W 2024 r. nie będzie dużo lepiej. Procedura nadmiernego deficytu jest pewna.

GUS: płace wciąż rosną. Z zatrudnieniem nie jest tak dobrze

Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zmalało w marcu o niemal 10 tys. etatów. Większe spadki zatrudnienia w tym okresie roku wystąpiły ostatnio w pandemicznym 2020 r. i w kryzysowym 2009 r.

Najnowsze dane z produkcji. Jest gorzej niż marcu

Produkcja sprzedana przemysłu w Polsce załamała się w marcu o 6 proc. rok do roku i niemal o tyle samo w stosunku do lutego. To największe tąpnięcie w przemyśle od apogeum pandemii Covid-19 wiosną 2020 r. W dużej mierze odpowiedzialne jest za to górnictwo.

Bez potencjału na wojnę Iranu z Izraelem

Irańska gospodarka jest mniejsza od izraelskiej oraz od lat pogrążona w kryzysie. Rządy ajatollahów były straconymi gospodarczo dekadami.

Grecja wyleczyła się z trwającego dekadę kryzysu. Są dowody

Agencja ratingowa S&P poprawiła prognozę Grecji w ocenie dotyczącej zmniejszenia zadłużenia przez ten kraj. Bieżący rok będzie pierwszym normalnym dla gospodarki Grecji po dekadzie głębokiego kryzysu finansowego. Agencja utrzymała też ocenę długo- i krótkoterminową BBB minus i A-3.

EBI chce szybciej przekazać pomoc Ukrainie. 560 mln euro na odbudowę

Europejski Bank Inwestycyjny przyspieszy procedury przekazania Ukrainie 560 mln euro na odbudowę zniszczeń w tym roku. Przewiduje to nowy list intencyjny (MoU) podpisany z rządem ukraińskim.

Bułgaria spóźni się o kilka miesięcy z wejściem do strefy euro. Powodem inflacja

Bułgaria może spóźnić się o kilka miesięcy z wejściem do strefy euro od 1 stycznia 2025 z powodu zbyt dużej inflacji — powiedział agencji prasowej BTA prezes banku centralnego, Dimitar Radew.

Polska może stracić duże środki z funduszy unijnych. KE wykryła nieprawidłowości

Komisja Europejska wykryła nieprawidłowości w wydatkowaniu środków z POIR przynajmniej od 2018 roku. Polsce grozi w efekcie utrata dużych środków z funduszy unijnych. O wynikach audytu KE poinformowała ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Norweski fundusz: ponad miliard euro/dolarów zysku dziennie

Największy na świecie Rządowy Globalny Fundusz Emerytalny Norfund/Oljefondet, nazywany popularnie norweskim funduszem naftowym ze względu na główne źródło zysków, zarobił w I kwartale rekordowe 1,21 bln koron (103 mld euro, 109 mld dolarów) dzięki poprawie notowań spółek technologicznych i ciągłemu boomowi na sztuczną inteligencję.

Pozytywne sygnały z niemieckiej gospodarki

Niemiecka gospodarka ma się nieco lepiej - ocenił Bundesbank w kwietniowym raporcie. Instytut Ifo z Monachium zwrócił z kolei uwagę na plany zmniejszenia w tym roku inwestycji przez niemieckie firmy.

GUS: PKB bez niespodzianek

Produkt Krajowy Brutto Polski w 2022 r. wzrósł o 5,6 proc. wobec 5,3 proc. szacowanych wcześniej - podał Główny Urząd Statystyczny.

Konsumenci ruszą do sklepów? Coraz wiekszy optymizm

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK) wzrósł o 0,8 pkt proc. m/m i wyniósł minus 11,5 pkt w kwietniu br., wynika z badań przeprowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Ban na szybkie pociągi i hotele za niespłacane długi

Władze Chin mają dość dłużników unikających spłat zobowiązań. Przejmowanie pensji to za mało, wprowadziły więc czarne listy - z zakazem korzystania z szybkiej kolei czy wielu sieci hotelowych. Bo w kraju tym upadłości konsumenckiej ogłosić nie można.