Afera w rządzie Ukrainy. Minister podejrzany o kryminalny proceder

Urzędujący minister rolnictwa Ukrainy jest podejrzany o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, która zawłaszczała państwowe grunty rolne. Proceder przerwała wojna. I awans głównego podejrzanego.

Większe dotacje nie uzdrowią unijnego rolnictwa

Zwiększenie nakładów na Wspólną Politykę Rolną nie jest właściwą drogą do zakończenia protestów rolników. Warto jednak zmienić strukturę wydatków – mówią ekonomiści.

Polska wspomaga wojenną kasę Rosji importując nawozy. Najwięcej w UE

Zamiast blokować granicę z Ukrainą, polscy rolnicy powinni przenieść się na granicę z Rosją i przestać kupować rosyjskie nawozy. Trzeci miesiąc z rzędu Polska była unijnym liderem niechlubnej listy największych importerów nawozów z Rosji.

Węgry ograniczą import produktów rolnych z Ukrainy. Rosja zadowolona

Prorosyjski rząd Węgier wprowadzi nowe ograniczenia w imporcie ukraińskich produktów rolnych. Oficjalnie, by chronić swoich rolników. Jest to działanie na rękę reżimowi rosyjskiemu. Węgry wciąż importują żywność z Rosji.

Największy producent wina Rosji w mackach Kremla. Parodia w sądzie

Kolejne zawłaszczenie przez rosyjski reżim prywatnego majątku na potrzeby rozpętanej wojny. Tym razem „nacjonalizacja” dotknęła największego producenta win Rosji oraz kilka innych spółek rolnych. Największym przestępstwem właścicieli był fakt, że spółki „znalazły się pod kontrolą mieszkańców nieprzyjaznych państw”. Sądowa rozprawa przypominała sądy kapturowe, oskarżonym odmówiono wszystkiego.

Przybywa zboża z Rosji w Europie. Dojrzewa pomysł na cła

Rosja ogromnie zwiększyła w pierwszym kwartale 2024 r. wysyłkę zboża na Łotwę. W tym samym czasie dyskusja o embargu na import żywności do UE toczy się bardzo powoli.

Putin zawłaszcza jeden z największych agroholdingów w Rosji. To biznes z USA

Kradzież zachodniego majątku staje się sposobem Kremla na zwiększenie wpływów do kasy wojennej. Schemat zastosowany wobec holdingu rolnego należącego do obywatela USA jest taki jak w wypadku francuskiego Danone.

Aleksandra Ptak-Iglewska: Rolnicy dalej głosują na skansen, czyli politykę PiS

Ponad połowa rolników zagłosowała w wyborach samorządowych na polityków Prawa i Sprawiedliwości. Choć to PiS przez ostatnich osiem lat wyrządził najwięcej szkód polskiej wsi.

Kernel mówi o szantażu. Drobni akcjonariusze o zastraszaniu

Giełdowa spółka zdecydowała się zabrać głos, odpowiadając na pytania „Parkietu”. Przekonuje, że wycofanie z giełdy to dobra decyzja, realizowana z poszanowaniem praw inwestorów mniejszościowych. Ci są innego zdania.

Zielony Ład i ukraińskie produkty rolne - co to oznacza dla polskiego rolnictwa?

Główną przyczyną protestów rolniczych jest brak opłacalności produkcji spowodowany spadkiem cen na produkty rolne, co w polskim rolnictwie spotęgowane jest dużym rozdrobnieniem gospodarstw i nieracjonalnym podziałem środków pomocowych z Unii, a przez to ograniczeniem inwestycji na rzecz poprawy konkurencyjności sektora.

Rolnicy nocowali w ministerstwie. „Obietnice rządu to tylko pustosłowie”

– Miało być zatrzymanie tranzytu ukraińskiego, a zboże nadal przejeżdża przez Polskę. Miały być zmiany w Zielonym Ładzie i tego też nie ma – mówi Wiesław Gryn, wiceprezes Zamojskiego Towarzystwa Rolniczego, który spędził noc w resorcie rolnictwa.

Warszawa i Kijów szukają zgody w sprawie zboża

Ochronę interesów rolników zarówno w Polsce, jak i w Ukrainie zapowiedział premier Donald Tusk po pierwszym spotkaniu szefów rządów obu krajów w Warszawie. Jednak porozumienia na razie brak.

Trudne rozmowy Donalda Tuska z premierem Ukrainy. Sojusz i rywalizacja

Nic nie podważy przyjaźni z Ukrainą – oświadczył premier Donald Tusk. Prawda jest bardziej złożona.

Premier Tusk o imporcie z Ukrainy: „nikt nie uzyska 100 proc. satysfakcji"

- W kwestii rolnictwa posunęliśmy się o krok do przodu – powiedział premier Donald Tusk. Z kolei premier Denys Szmyhal zapowiedział, że Ukraina wstrzymała wydawanie licencji na eksport zboża do Polski.

Polskie nadwyżki rolne popłyną w świat. To ma być silne wsparcie eksportu

Działająca od 2014 r. Izba Gospodarcza Europy Środkowej uruchamia Nowy Bursztynowy Szlak, chcąc wspierać polskie firmy w ekspansji do Afryki i na Daleki Wschód. Jednym z pierwszych planowanych projektów może być sprzedaż nadwyżek rolnych.

Na wsi tylko nieliczni żyją z roli. Wiele gospodarstw funkcjonuje na papierze

Fundamentem rolniczych protestów są hasła chroniące polski rynek zbóż. Tyle że to zaledwie drobna część polskiego rolnictwa: 23 mld ze 143 mld złotych.

Sondaż: Polacy zdecydowanie popierają protesty rolników. Są dwa główne powody

Ponad 72 proc. badanych popiera protesty rolników. Bo wszyscy boimy się Zielonego Ładu oraz mamy coraz więcej żalu do Ukraińców. „Ten krytycyzm realizujemy, popierając protesty pośrednio wymierzone w Ukrainę. To bezpieczna ścieżka omijania poprawności politycznej” – mówi Marcin Duma, prezes IBRiS.

Cebula nadal ważna w polityce Indii

Indie, największy na świecie eksporter cebuli, zakazały bezterminowo jej eksportu. To strategiczne warzywo w miejscowej kuchni, a od 19 kwietnia zaczynają się wybory, premier Naredra Modi chce wygrać trzecią kadencję.