Rosną koszty, spada liczba samozatrudnionych

W trzech województwach: zachodniopomorskim, warmińsko-mazurskim i lubuskim, w zeszłym roku zmniejszyła się liczba firm i instytucji w porównaniu z 2021 r. Tam też ubyło procentowo najwięcej samozatrudnionych.

Publikacja: 19.04.2023 11:44

Rosną koszty, spada liczba samozatrudnionych

Foto: Adobe Stock

W 2022 r. o ponad 33 tys. zwiększyła się liczba firm i instytucji w całym kraju, do ponad 2,86 mln. Największa różnica dotyczy samozatrudnionych. Jest ich mniej o 90 tys. (1,68 mln). Tak wynika z informacji ZUS dotyczącej płatników składek.

W części regionów najprawdopodobniej doszło do konsolidacji kilku działalności lub do zatrudniania pracowników, bo równocześnie z malejącą liczbą samozatrudnionych wzrosła liczba mikrofirm, w innych samozatrudnieni zamykali lub zawieszali działalność. Wysoka inflacja, wzrost kosztów energii, surowców i wynagrodzeń spowodowały, że większość firm miała wyższe koszty, a mniejszej liczbie udało się zwiększyć przychody w zeszłym roku. Otoczenie makroekonomiczne miało wpływ na decyzje o zawieszaniu czy zamykaniu biznesów. W samym grudniu zamknięto 19 tys. podmiotów w całym kraju.

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Materiał partnera
Jak sprawnie budować z KPO
Materiał partnera
Żabka wspiera lokalną przedsiębiorczość
Biznes
Morski wiatr da drugie życie lokalnym portom
Biznes
Ptasia grypa mocno zaczęła rok, wybito wielkie stada
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?