Opozycja protestuje pod Pałacem Prezydenckim

Przed Pałacem Prezydenckim opozycja manifestowała przeciwko reformie sądownictwa. Głos zabrali m.in. politycy PO, Nowoczesnej i PSL-u. "Wracaj z Helu" - krzyczeli zebrani, nawiązując do informacji, że właśnie tam przebywa obecnie prezydent Andrzej Duda. Wg Ratusza w zgromadzeniu wzięło udział 50 tys. osób, wg policji - maksymalnie 14 tys.

Aktualizacja: 21.07.2017 00:07 Publikacja: 20.07.2017 20:28

Opozycja protestuje pod Pałacem Prezydenckim

Foto: Fotorzepa/ Grzegorz Rutkowski

Przed Pałacem Prezydenckim postawione zostały barierki, które zabezpieczają policjanci. Wyłączone z ruchu jest Krakowskie Przedmieście. Od strony pl. Trzech Krzyży został zablokowany także wjazd na Nowy Świat.

Manifestujący docierali pod Pałac Prezydencki od strony Nowego Światu, od pl. Piłsudskiego i pl. Zamkowego. Trzymają flagi Polski i UE, pojedyncze osoby przyniosły także flagi partyjne Nowoczesnej i PO. Skandują: "zjednoczona opozycja", "chcemy weta!", "wolne sądy!"

Przed rozpoczęciem manifestacji można było usłyszeć m.in. "Imagine" Johna Lennona.

Pod Pałac Prezydencki przyszli posłowie opozycji PO, PSL i Nowoczesnej, którzy opuścili odbywające się w tym czasie głosowania.

Protest rozpoczął się od odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego. Zebranych na manifestacji przywitał przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. - 235 posłów PiS głosowało za tym, żeby zdemolować niezawisłość polskich sądów, żeby zniszczyć polski Sąd Najwyższy. To jest hańba - powiedział.

Następnie głos zabrał pierwszy prezes Sądu Najwyższego Adam Strzembosz. - Usłyszałem, że sędziowie to jedyna grupa, która nie została poddana lustracji. To kłamstwo - mówił między innymi. - Zwróciłem się do pana prezydenta, żeby nie ubrudził sobie rak tą ustawą - dodał. Jego przemówienie, kilkukrotnie przerywane oklaskami, zakończyło odśpiewanie przez zgromadzonych "Sto lat".

- Dzisiaj jest zły dzień dla polskiej demokracji. Mamy nadzieję, że to wszystko odkręcimy - mówił następnie lider Nowoczesnej Ryszard Petru. Obecnym polecił dwie rzeczy: - Po pierwsze - nie oglądamy TVPiS. To jest propaganda Goebbelsowska. Po drugie - bądźcie zaangażowani w internecie. Ludzie dobrej woli muszą wspierać opozycję. Musimy być zaangażowani, bo nas jest więcej, ale musimy to pokazać - powiedział. - To jest tchórzliwy człowiek, zakompleksiony - mówił o Jarosławie Kaczyńskim.

- W tych ustawach nie ma nic dla ludzi. To jest tylko umacnianie władzy. A jaka władza tak robi? Taka, która się boi - mówił po Petru przewodniczący PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. - Nie pozwolimy na te zmiany na tyle, na ile starczy nam sił. Ale siła nie jest w politykach (...) Jest w wolnych ludziach - dodał. "Wolny naród" - zaczął w odpowiedzi skandować tłum. - Nie damy wypchnąć się z Unii Europejskiej - zaznaczył. Zapowiedział też zbieranie podpisów pod petycją do prezydenta o zawetowanie ustawy o Sądzie Najwyższym.

Krzysztof Łoziński z Komitetu Obrony Demokracji powiedział, że w środę protesty KOD odbywały się w 45 miastach, a w czwartek już w 80. Stwierdził też, że protesty zgromadziły łącznie 250 tys. osób. - Państwo o tak zorganizowanym prawie nie może być członkiem Unii Europejskiej - podkreślił. Po wystąpieniu Łozińskiego wiersz Czesława Miłosza "Który skrzywdziłeś" odczytał aktor Wojciech Pszoniak.

- Dzisiaj w nocy źli ludzie z PiS-u uchwalili niezgodne z Konstytucją prawo, które zakończyło żywot niezależnych sądów. Dlaczego to robią? Chcą powiedzieć Polakom, że są właścicielami Polski. Czy pozwolicie sobie ukraść Polskę? - pytała zgromadzonych była premier Ewa Kopacz. - Panie Kaczyński, powinien pan zasypiać i budzić z jedną myślą: w całej Polsce się zaczęło i po pana też przyjdziemy! - mówiła. - Prawdziwi patrioci są tutaj i oni mówią temu rządowi "nie"! - zakończyła.

W czasie manifestacji głos zabrali też posłowie i posłanki Platformy Obywatelskiej: Arkadiusz Myrcha, Borys Budka, Agnieszka Pomaska, Małgorzata Kidawa-Błońska, Bartosz Arłukowicz, Andrzej Halicki, Rafał Trzaskowski, Sławomir Nitras, Wojciech Król, Cezary Tomczyk, Krzysztof Brejza i Urszula Augustyn, posłanki Kamila Gasiuk-Pihowicz i Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej, oraz Jarosław Kalinowski (europoseł) i Piotr Zgorzelski z PSL.

- Protesty muszą być masowe, pokojowe, ale oparte na Konstytucji - zaznaczała Gasiuk-Pihowicz. Do miesięcznik katastrofy w Smoleńsku nawiązał Budka. Nazwał je "swego rodzaju imprezami politycznymi". - Prezydent Lech Kaczyński nigdy nie pozwolił na upartyjnienie sądów. I przypomnieliśmy o tym jego bratu, wówczas pokazał swoją prawdziwą twarz - mówił.

- Żeby być wolny, trzeba być odważnym. Mam nadzieję (...), że prezydent podpisze te trzy weta - powiedziała Kidawa-Błońska. - Pojawiły się wreszcie pierwsze rysy na PiS-owskim monolicie. Przyrzekamy wam: nie pozwolimy wariatom i paranoikom wyprowadzić nas z Unii - mówił z kolei Trzaskowski.

Trybunał Konstytucyjny jest atrapą Trybunału. TVP jest atrapą telewizji, a "Wiadomości" atrapą wiadomości. Ale teraz przyjdzie najgorsze - chcą z sądów zrobić atrapę sądów - przekonywała Katarzyna Lubnauer.

Manifestację zakończyło wystąpienie członków KOR-u Henryka Wujca i Jana Lityńskiego oraz występ zespołu Golden Live. Politycy zachęcali, by następnie udać się pod Sejm.

W trakcie manifestacji fragmenty Konstytucji czytali aktorzy Joanna Szczepkowska, Łukasz Simlat i Katarzyna Gniewkowska. Wojciech Pszoniak i Dorota Segda czytali z kolei wiersze Czesława Miłosza. Według rzecznika warszawskiego Ratusza manifestacja zgromadziła 50 tys. osób. Z kolei policja twierdzi, że w kulminacyjnym momencie protest zgromadził 14 tys. osób.

Przed Pałacem Prezydenckim postawione zostały barierki, które zabezpieczają policjanci. Wyłączone z ruchu jest Krakowskie Przedmieście. Od strony pl. Trzech Krzyży został zablokowany także wjazd na Nowy Świat.

Manifestujący docierali pod Pałac Prezydencki od strony Nowego Światu, od pl. Piłsudskiego i pl. Zamkowego. Trzymają flagi Polski i UE, pojedyncze osoby przyniosły także flagi partyjne Nowoczesnej i PO. Skandują: "zjednoczona opozycja", "chcemy weta!", "wolne sądy!"

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kraj
Sadurska straciła kolejną pracę. Przez dwie dekady była na urlopie
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Kraj
Mariusz Kamiński przed komisją ds. afery wizowej. Ujawnia szczegóły operacji CBA
Kraj
Śląskie samorządy poważnie wzięły się do walki ze smogiem
Kraj
Afera GetBack. Co wiemy po sześciu latach śledztwa?
śledztwo
Ofiar Pegasusa na razie nie ma. Prokuratura Krajowa dopiero ustala, czy i kto był inwigilowany