Ważne dla pacjentów

W odpowiedzi na potrzeby pacjentów resort zdrowia sukcesywnie poszerza dostępne dla nich opcje terapeutyczne.

Publikacja: 10.07.2017 18:32

Izabela Obarska

Izabela Obarska

Foto: Materiał prasowy

Obecnie na liście leków refundowanych znajdują się preparaty dostępne dla pacjentów w aptece oraz w ramach programów lekowych. Refundacją w ramach tzw. listy aptecznej objęte są następujące cząsteczki:

- Acidum folicum (kwas foliowy)

- Acitretinum (acytretyna, analog kwasu retinowego) – dwa produkty w różnych dawkach i wielkościach opakowań

- Methoxsalenum (metoksalen, lek z grupy furokumaryn) – jeden produkt

- Ciclosporinum (cyklosporyna) – trzy produkty w różnych dawkach, wielkościach opakowań i różnych postaciach leku

- Methotrexatum (metotreksat) – cztery produkty w postaci ampułkostrzykawek (49 kodów EAN), trzy produkty w postaci tabletek w różnych dawkach

- Calcipotriolum + Betamethasonum (kalcypotriol i betametazon – steroid) w postaci żelu Daivobet; preparat dostępny od listopada 2016 r.

Leczenie łuszczycy jako świadczenie gwarantowane, finansowane ze środków publicznych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, dostępne jest w ramach programów lekowych: „Leczenie umiarkowanej i ciężkiej postaci łuszczycy plackowatej (ICD-10 L 40.0)" z zastosowaniem leków biologicznych: infliksymabu, adalimumabu, etanerceptu i ustekinumabu oraz „Leczenie łuszczycowego zapalenia stawów o przebiegu agresywnym (ŁZS) (ICD-10 L 40.5, M 07.1, M 07.2, M 07.3)" z zastosowaniem takich leków biologicznych, jak adalimumab, certolizumab pegol, etanercept, golimumab i infliksymab.

Obecnie procedujemy wnioski o objęcie refundacją dwóch nowych substancji czynnych – sekukinumabu oraz iksekizumabu w ramach programu lekowego „Leczenie umiarkowanej i ciężkiej postaci łuszczycy plackowatej (ICD-10 L40.0)".

Prowadzimy konsultacje z ekspertami w dziedzinie dermatologii, które dotyczą możliwości zmian w obowiązującym opisie programu, tak by zoptymalizować leczenie pacjentów chorych na łuszczycę.

Jeśli chodzi o wprowadzenie tzw. terapii pomostowej między leczeniem podstawowym łuszczycy a leczeniem biologicznym, to należy podkreślić, że – zgodnie z ustawą o refundacji – procedurę dotyczącą objęcia leku refundacją rozpoczyna podmiot odpowiedzialny (producent leku lub firma dystrybuująca lek w Polsce – „Rz"), który musi złożyć stosowny wniosek. Jak dotąd do Ministerstwa Zdrowia nie wpłynął wniosek dotyczący leków, które mogłyby być zastosowane jako terapia pomostowa w leczeniu łuszczycy plackowatej.

W resorcie procedowane są natomiast wnioski o objęcie refundacją i ustalenie urzędowej ceny zbytu dla apremilastu we wskazaniu dla dorosłych pacjentów z aktywnym łuszczycowym zapaleniem stawów, uprzednio nieleczonych lekami biologicznymi, u których wystąpiła niewystarczająca odpowiedź na leczenie co najmniej dwoma lekami przeciwreumatycznymi modyfikującymi przebieg choroby (LMPCH) lub u których wystąpiła nietolerancja przy wcześniejszym leczeniu LMPCH. Lek ten miałby być dostępny w aptece na receptę.

Obecnie postępowanie zostało zawieszone na wniosek podmiotu odpowiedzialnego. Wstrzymuje to bieg sprawy do momentu złożenia przez producenta wniosku o podjęcie zawieszonego postępowania.

Izabela Obarska, dyrektor Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji w Ministerstwie Zdrowia

Obecnie na liście leków refundowanych znajdują się preparaty dostępne dla pacjentów w aptece oraz w ramach programów lekowych. Refundacją w ramach tzw. listy aptecznej objęte są następujące cząsteczki:

- Acidum folicum (kwas foliowy)

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Zdrowie
W Szwecji dziecko nie kupi kosmetyków przeciwzmarszczkowych
Zdrowie
Nerka genetycznie modyfikowanej świni w ciele człowieka. Udany przeszczep?
Zdrowie
Ptasia grypa zagrozi ludziom? Niepokojące sygnały z Ameryki Południowej
Zdrowie
Prof. Zbigniew Gaciong: Chcę ukończyć moje projekty
Zdrowie
Gwałtowny wzrost zachorowań na cholerę